Prvotní odhady hovořily o tom, že by si Hnutí Svoboda mohlo přijít dokonce až na 35,8 procenta hlasů a SDS jen na 22,5 procenta. I tak je ale hlasování považováno za jasný úspěch politického nováčka a někdejšího manažera Roberta Goloba, který hnutí vedl do jeho prvních parlamentních voleb. APA očekává, že by se měl stát příštím ministerským předsedou.

"Dnes lidé tancují. Zítra je nový den a od zítřka budeme tvrdě pracovat, abychom tuto důvěru ospravedlnili," vzkázal voličům Golob, podle něhož hlasování ukázalo, že si lidé skutečně přejí změnu. Místopředseda SDS Aleš Hojs už uznal porážku a gratuloval vítěznému hnutí. "Je zřejmé, že lidé znovu vsadili na novou tvář," poznamenal.

K sestavení vlády bude Hnutí Svoboda potřebovat koaličního partnera. Jeho hledání by mělo usnadnit to, že už před volbami daly některé strany najevo, že s Janšou po hlasování určitě spolupracovat nebudou.

Do parlamentu by se měli dostat ještě křesťanskodemokratické a dosud koaliční Nové Slovinsko se 7,2 procenta a sociální demokraté se 6,7 procenta. Rozložení křesel by mohlo být následující: Hnutí Svoboda - 41, SDS - 31, Nové Slovinsko i sociální demokraté - osm. Dvě křesla jsou v 90členném parlamentu vyhrazena národnostním menšinám.

Oproti prvotním odhadům, které Levici přisuzovaly 4,4 procenta, se teď zdá, že tato strana nepřekoná čtyřprocentní hranici. Podle částečných výsledků ji podpořilo 3,8 procenta voličů.

Janšovi kritici vyčítají, že kopíruje autoritářský styl vládnutí maďarského premiéra Viktora Orbána, a podrývá demokratické principy. Janša, mezi jehož politické vzory patří i bývalý americký prezident Donald Trump, tato obvinění odmítá. Premiérem byl už v letech 2004-2008 a 2012-2013. Nyní balkánskou zemi vede od roku 2020.