Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vypukne řecko-turecká válka? Spor kvůli námořní dohodě se nebezpečně vyhrotil

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Řecko vyhostilo libyjského velvyslance a dalo mu 72 hodin na to, aby opustil zemi. Oznámila to dnes agentura Reuters s tím, že je to řecká reakce na turecko-libyjskou dohodu o námořní hranici. Obě země ji uzavřely 27. listopadu a vyvolaly tím rozruch v celé oblasti. Turecko za dnešní rozhodnutí o libyjském velvyslanci Atény kritizovalo.

Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias řekl dnes novinářům, že libyjský velvyslanec Muhammad Júnis Manfí musí z Řecka odjet do 72 hodin. Turecko-libyjskou dohodu označil za "zjevné porušení mezinárodního práva".

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes Atény kritizoval. "Vyhostit velvyslance jenom kvůli dohodě, kterou jsme podepsali, není v diplomacii projevem zralého jednání. Je to pobuřující," řekl ministr.

Stanice Al-Džazíra uvedla, že Turecko a Řecko jsou kvůli dohodě blíže ozbrojenému konfliktu. Turecko chce poslat těžební loď do vod, na něž si dělá nárok Řecko.

Dohoda vymezuje výlučnou ekonomickou zónu. Na mapě je vyznačeno vodní pásmo ve východním Středomoří mezi libyjským a tureckým pobřežím a v blízkosti Kréty. Prochází přes oblast, na niž si dělá nárok Řecko. Proti dohodě protestovaly kromě Řecka také Egypt a Kypr. Podle všech těchto zemí dohoda odporuje mezinárodní právu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis požádal spojence v NATO na nedávném summitu aliance v Londýně o podporu. Vytyčené námořní zóny jsou podle něj chybné "geograficky i historicky, mažou z mapy řecké ostrovy a Turecko povedou do diplomatické izolace".

Ankara dohodu podepsala s mezinárodně uznávanou vládou, která sídlí v Tripolisu. Libye je ale několik let rozštěpená a v její východní části působí samostatná vláda a parlament. Ten s dohodou nesouhlasí a označuje ji za ohrožení libyjské bezpečnosti a svrchovanosti.

Dohody o výlučných ekonomických zónách zemím umožňují těžit v nich suroviny, uvedla Al-Džazíra.

Turecký ministr energetiky Fatih Dönmez řekl, že po ratifikaci zahájí v zóně turecké lodě průzkum ložisek ropy a plynu. Podle tureckého tisku ratifikovaly parlamenty Turecka a Libye dohodu ve čtvrtek. Al-Džazíra uvádí, že Řecko do sporné oblasti poslalo námořnictvo. "Pokud se tam objeví turecké těžební lodě, naše loďstvo proti nim zakročí. Může to způsobit vojenskou konfrontaci," citovala Al-Džazíra svůj řecký diplomatický zdroj.

Témata:  Řecko Libye Turecko diplomacie

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy