reklama

Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias řekl dnes novinářům, že libyjský velvyslanec Muhammad Júnis Manfí musí z Řecka odjet do 72 hodin. Turecko-libyjskou dohodu označil za "zjevné porušení mezinárodního práva".

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes Atény kritizoval. "Vyhostit velvyslance jenom kvůli dohodě, kterou jsme podepsali, není v diplomacii projevem zralého jednání. Je to pobuřující," řekl ministr.

Stanice Al-Džazíra uvedla, že Turecko a Řecko jsou kvůli dohodě blíže ozbrojenému konfliktu. Turecko chce poslat těžební loď do vod, na něž si dělá nárok Řecko.

Dohoda vymezuje výlučnou ekonomickou zónu. Na mapě je vyznačeno vodní pásmo ve východním Středomoří mezi libyjským a tureckým pobřežím a v blízkosti Kréty. Prochází přes oblast, na niž si dělá nárok Řecko. Proti dohodě protestovaly kromě Řecka také Egypt a Kypr. Podle všech těchto zemí dohoda odporuje mezinárodní právu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis požádal spojence v NATO na nedávném summitu aliance v Londýně o podporu. Vytyčené námořní zóny jsou podle něj chybné "geograficky i historicky, mažou z mapy řecké ostrovy a Turecko povedou do diplomatické izolace".

Ankara dohodu podepsala s mezinárodně uznávanou vládou, která sídlí v Tripolisu. Libye je ale několik let rozštěpená a v její východní části působí samostatná vláda a parlament. Ten s dohodou nesouhlasí a označuje ji za ohrožení libyjské bezpečnosti a svrchovanosti.

Dohody o výlučných ekonomických zónách zemím umožňují těžit v nich suroviny, uvedla Al-Džazíra.

Turecký ministr energetiky Fatih Dönmez řekl, že po ratifikaci zahájí v zóně turecké lodě průzkum ložisek ropy a plynu. Podle tureckého tisku ratifikovaly parlamenty Turecka a Libye dohodu ve čtvrtek. Al-Džazíra uvádí, že Řecko do sporné oblasti poslalo námořnictvo. "Pokud se tam objeví turecké těžební lodě, naše loďstvo proti nim zakročí. Může to způsobit vojenskou konfrontaci," citovala Al-Džazíra svůj řecký diplomatický zdroj.

reklama