Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výsledky istanbulských rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou prý nejsou plně naplňovány

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Úterní jednání v Istanbulu mezi Ukrajinou a Ruskem představovaly výrazný pokrok, jejich výsledky ale nejsou plně naplňovány. Dnes to prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle kterého Ukrajina souhlasila s tím, že zůstane neutrální a nevstoupí do NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později uvedl, že jeho země je v obecné rovině ochotná stát se jedním z garantů ukrajinské suverenity. Podle Erdogana bude ale záležet na konkrétních podmínkách. Ankara se například staví odmítavě k vyslání svých vojáků. Dodal, že chce dále jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přimět je k setkání v Turecku.

Erdogan dnes telefonicky sdělil Zelenskému, že rusko-ukrajinské mírové rozhovory podle něj daly "významný impuls" snahám o ukončení války na Ukrajině. Zelenskyj mu na twitteru poděkoval za připravenost Turecka poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky. Dodal, že oba lídři se "dohodli na dalších krocích směrem k míru".

Moskva další jednání mezi Lavrovem a Kulebou neodmítá, ale případné rozhovory musí mít podstatnou náplň, uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl turecké televizi NTV, že setkání ukrajinského a ruského prezidenta by se mohlo uskutečnit za dva až tři týdny. "Připravujeme dokumenty, které by mohly posloužit jako základ k jednání prezidentů," uvedl Podoljak.

Rusko v úterý po nejnovějším kole rozhovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Krok Moskva zdůvodnila snahou zlepšit vzájemnou důvěru a vytvořit podmínky pro dohodu s Ukrajinou.

Podle amerického ministerstva obrany ale Moskva jen přesunula jednotky na jiné fronty a další stáhla, aby je přeskupila. Podle ukrajinské armády se Rusko může jen snažit vzbudit dojem, že ztratilo zájem o obklíčení Kyjeva, britské ministerstvo obrany dnes varovalo před tvrdými boji na předměstí metropole v příštích dnech.

Pozornost na úterním jednání vzbudila přítomnost ruského oligarchy Romana Abramoviče. Podle tureckého ministra se Abramovič "upřímně snaží" přispět k ukončení bojů a měl užitečnou roli v udržování komunikačních kanálů mezi ukrajinskými a ruskými vůdci.

Abramovičovu roli dnes ocenil také ukrajinský představitel Podoljak. Podle něj miliardář efektivně přispívá k pořádání rozhovorů mezi zeměmi ve válce. Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija se ale pozastavil nad tím, že se o Abramovičově neoficiální roli dozvěděl tisk.

V Istanbulu se v úterý odehrála jednání za osobní účasti ruských a ukrajinských vyjednávačů, strany nyní jednají o bezpečnostních zárukách. Rozhovory měly původně pokračovat ve středu, což se ale nakonec nestalo. Další on-line jednání by se mělo uskutečnit v pátek.

V Istanbulu ve středu zůstala ukrajinská delegace, která jednala s tureckými představiteli o "vojensko-technické spolupráci". Turecko, členská země NATO, Kyjevu před konfliktem dodalo bezpilotní prostředky, které se podle odborníků v bojích osvědčily. Po začátku války se ale Ankara nepřidala k sankcím proti Rusku.

Témata:  Rusko Ukrajina Sergej Lavrov

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 13:33

Svátek matek: Kdy je Den matek a proč se slaví?

Svátek matek, který je jedním z nejoblíbenějších svátků, je příležitostí k tomu, abychom vzdali hold ženám, které nás vychovaly a podporovaly. Tento den je oslavou mateřství, lásky, obětavosti a všeho, co matky dělají pro své děti. Ale jak a proč tento svátek vznikl, a proč je stále důležitý?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.