reklama

Etiopan Tedros v minulosti opakovaně kritizoval "očkovací nacionalismus", tedy skutečnost, že bohaté země si zajistily téměř veškerou vakcínu, která je dosud k dispozici, zatímco chudší státy s očkováním ještě prakticky nezačaly.

Poradce WHO Bruce Aylward řekl, že organizace doufá v zahájení vakcinace v chudších zemích v únoru, a to prostřednictvím celosvětového vakcinačního programu COVAX. S tím přišla WHO ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit nerovnost při distribuci očkovacích látek.

"Přes 40 zemí už začalo proti covidu-19 očkovat. Ale všechna vakcína, nebo prakticky všechna, je dosud ve vysoce příjmových nebo středně příjmových zemích," upozornil Aylward.

Podle Tedrose jsou nyní experti WHO v Číně, aby také pomohli tamním výrobcům vakcín, firmám Sinovac a Sinopharm, splnit mezinárodní standardy pro schválení očkovacích látek. WHO kromě toho očekává další údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca a indického výrobce Serum Institute.

Mnoho zemí světa nemá, na rozdíl od EU nebo USA, své vlastní úřady na schvalování vakcín, a proto spoléhají na nouzové schválení WHO.

Vědkyně WHO Sumja Svaminathanová dnes upozornila, že letos ještě nebude na žádné úrovni dosaženo kolektivní imunity proti covidu-19. Zdůraznila, že i nadále je důležité dodržovat opatření jako odstupy, mytí rukou a nošení roušek.

reklama