reklama

Pozitivní trend se týká většiny evropských zemí, nikoliv však Česka, které v současné době zaznamenává jedny z nejvyšších nárůstů případů infekce na světě na 100.000 obyvatel. Slovensko zase v posledních dnech registruje nejvíce úmrtí souvisejících s covidem-19 na 100.000 obyvatel.

Šíření koronavirové nákazy v Evropě nicméně celkově zpomaluje a snižuje se také podíl světadílu na celosvětovém přírůstku nakažených i úmrtí. Na globálním počtu nově infikovaných se Evropa momentálně podílí z 28 procent, z 21 procent pak na bilanci zemřelých.

WHO vyzvala evropské země, aby s postupným odezníváním nákazy začaly připravovat návrat svých zdravotnictví k předkrizovému stavu. Připomněla, že na celém světě hlásilo devět z deseti států narušení svých zdravotnických systémů kvůli pandemii covidu-19. Týká se to zejména rakoviny, jejíž léčba a prevence musela být v mnoha případech odkládána kvůli nedostatku kapacit.

Ve středu WHO informovala, že počet nových případů nákazy koronavirem ve světě klesl minulý týden o 16 procent. Snížil se rovněž počet nových úmrtí pacientů trpících nemocí covid-19, a to o deset procent.

Celkově bylo minulý týden na celém světě odhaleno 2,7 milionu nových případů koronaviru a 81.000 úmrtí. Pět ze šesti oblastí světa hlásí více než desetiprocentní pokles nových případů - v Africe a západním Pacifiku to bylo 20 procent, v Evropě 18 procent, v Americe 16 procent a v jihovýchodní Asii 13 procent. Jediná oblast, kde množství nových případů narostlo, je podle WHO východní Středomoří.