Denní přírůstky nakažených v Evropě se za poslední měsíc ztrojnásobily. Nejvyšší čísla vykazují například Portugalsko, Francie, Německo či Rakousko.

"Protože země v Evropě zrušily dříve zavedená opatření, bude se virus během léta rychle šířit," uvedl Kluge. Podle expertů za růst počtu nových případů infekce mohou i nové a nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron.

Kluge doufá, že díky úspěšnému očkování proti covidu-19 v mnoha evropských zemích nárůst případů koronaviru nepovede k vážnější dopadům jako v předchozích fázích pandemie covidu-19. "Naše doporučení stále platí," uvedl Kluge. WHO doporučuje izolaci nakažených, očkování proti covidu-19 a také nošení roušek a respirátorů v místech, kde je velký počet lidí. Dalším prvkem pro snížení rizika zahlcení nemocnic a růstu počtů úmrtí jsou opatření na ochranu rizikových skupin.

WHO také vyzývá evropské státy, aby neomezovaly testování. Některé to však už udělaly. "Virus ale nezmizí, když ho státy přestanou sledovat. I nadále infikuje lidi, mění se a zabíjí," uvedl Kluge.

Denní počet nakažených ve zhruba 50 státech, které spadají pod evropskou pobočku WHO, v současnosti činí kolem 500.000 lidí denně, na konci května to bylo zhruba 150.000 lidí denně. Každý den umírá na 500 nakažených, což je úroveň srovnatelná s létem roku 2020. V zimě přitom umíralo na 4000 až 5000 nakažených denně.

Růst počtu nových případů koronavirové infekce zaznamenává i Česká republika. Třetím dnem se dnes počet prokázaných případů nákazy držel nad tisícovkou. Roste také počet hospitalizovaných, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

reklama