Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO schválila k nouzovému použití druhou čínskou vakcínu

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) k nouzovému použití schválila vakcínu proti covidu-19 od čínské firmy Sinovac Biotech. Agentura Reuters píše, že jde o druhý čínský očkovací přípravek, který bude moci být zařazen do programu COVAX, který je určený chudým zemím.

Odborná komise WHO uvedla, že vakcína s označením CoronaVac od společnosti Sinovac se doporučuje pro lidi starší 18 let, druhá dávka má následovat dva až čtyři týdny po první injekci.

Horní věkový limit pro podávání tohoto preparátu odborníci nestanovili, což podle Reuters podle všeho znamená, že účinně chrání i lidi v pokročilém věku. Společnost Sinovac uvedla, že zatím odběratelům v Číně i zahraničí dodala 600 milionů dávek svého přípravku, 430 milionů z nich zdravotníci aplikovali.

Podle WHO vakcína ochránila 51 procent naočkovaných před průběhem covidu-19 s příznaky a 100 procent účastníků výzkumu před závažným průběhem této nemoci a hospitalizací.

Před necelým měsícem WHO podmínečně schválila používání vakcíny od čínské společnosti Sinopharm.

Témata:  WHO očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

31. října 2025 10:26

Strach o Lenku Filipovou. U zpěvačky doma zasahovala záchranka

Strach o Lenku Filipovou si na konci října právem dělají fanoušci. Populární hudebnice, jejíž talent zdědila i neméně úspěšná dcera, odložila několik koncertů. Jak vyšlo najevo, důvodem jsou zdravotní potíže způsobené úrazem. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy