Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO určila nové epicentrum pandemie nemoci covid-19

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie covidu-19, obzvlášť alarmující je situace v Brazílii, prohlásil dnes v Ženevě hlavní krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan.

Z více než pěti milionů potvrzených případů nákazy koronavirem ve světě jich podle americké Univerzity Johnse Hopkinse už téměř 650.000 evidují země Latinské Ameriky, kde také registrují celkem už skoro 35.700 úmrtí s covidem-19. Reálná čísla jsou ale v tomto regionu se 650 miliony obyvatel podle expertů mnohem vyšší.

Ze 642.797 zjištěných případů nákazy v Latinské Americe se jich dosud nejvíce (310.087) potvrdilo v její největší zemi, tedy v Brazílii, která eviduje už přes 20.000 obětí. Denní nárůsty nakažených i úmrtí jsou v této zemi s 210 miliony obyvatel v posledním týdnů stále více alarmující.

Za poslední den přibylo v Brazílii 1188 úmrtí lidí s covidem-19, což je nejvíce za den od prvního potvrzeného případu v zemi před třemi měsíci. Nakažených přibylo za poslední den 18.508, o den dříve to bylo 19.951, což byl rekordní denní nárůst v zemi.

V počtu dosud potvrzených případů nákazy koronavirem je Brazílie třetí na světě po USA a Rusku, v počtu úmrtí je šestá. Experti, na něž se dnes odvolala AFP, ale odhadují, že počet nakažených v Brazílii je ve skutečnosti nejméně patnáctkrát vyšší, než uvádí vládní statistika podle provedených testů. Těch totiž Brazílie zvládla dosud zhruba stejně jako Peru, které má přitom 6,5krát méně obyvatel.

Peru se 32 miliony obyvatel má druhý nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe, ve čtvrtek tamní úřady oznámily 4749 nových případů, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v zemi. Celkem se v Peru od začátku března potvrdilo 108.769 případů nákazy, z toho 70.155 v metropoli Limě. Úmrtí s covidem-19 eviduje země 3148.

Na třetí příčku v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem se dnes v regionu posunulo Chile, které za den oznámilo 4276 nově nakažených, což je rovněž nejvíce za den od začátku března. Celkem se v Chile potvrdilo dosud 61.857 nakažených, z toho 25.342 pacientů se uzdravilo a 630 zemřelo. Chile provedlo po Peru dosud nejvíce testů na koronavirus v Latinské Americe.

Čtvrté je v počtu potvrzených nakažených v regionu Mexiko (59.567 případů a 6510 úmrtí), které ale rovněž velmi málo testuje a které má asi 125 milionů obyvatel.

Rekordní denní nárůst nakažených tento týden kromě Brazílie, Peru a Chile oznámila i Kolumbie a právě také Mexiko. V některých městech těchto zemí se nemocnice blíží limitu kapacit na odděleních intenzivní péče, vrchol epidemie přitom v regionu čekají někteří experti v červnu, jiní až v červenci.

Témata:  WHO Jižní Amerika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí v Česku? Ještě se ochladí, varují meteorologové

Květen je v Česku v posledních dnech poměrně chladný, přesto se v druhé polovině tohoto týdne ještě ochladí. Na horách se může vyskytnout sněžení, nejvyšší teploty klesnou o několik stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.