Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z klání o post lídra britských konzervativců vypadli dva kandidáti, zbývá šest

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Ze souboje o post příštího lídra britské Konzervativní strany a příštího premiéra vypadli po prvním kole hlasování ministr financí Nadhim Zahawi a bývalý ministr zdravotnictví a zahraničí Jeremy Hunt. Oznámil to dnes Graham Brady, předseda Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Zbývá šest kandidátů, z nichž jeden nakonec nahradí končícího Borise Johnsona i v premiérském křesle.

Do druhého kola dnes postoupili bývalý ministr financí Rishi Sunak, který od konzervativních poslanců obdržel 88 hlasů. Sunak je považovaný za jednoho z favoritů. Postoupila rovněž náměstkyně ministryně obchodu a exministryně obrany Penny Mordauntová, kterou podpořilo 67 zákonodárců. Mordauntovou považují za příští možnou ministerskou předsedkyni průzkumy mezi konzervativci.

Jako třetí je s 50 hlasy ministryně zahraničí Liz Trussová, následovaná poslankyní Kemi Badenochovou, kterou podpořilo 40 poslanců. Šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat obdržel 37 hlasů. Jako poslední do dalšího kola prošla generální prokurátorka Suella Bravermanová s 32 hlasy, která prohlásila, že navzdory nejnižšímu počtu hlasů neodstoupí.

K postupu potřebovali kandidáti podporu nejméně 30 poslanců. Nedávno jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi ale získal jen 25 hlasů. Nejméně zákonodárců - 18 - hlasovalo pro bývalého ministra zdravotnictví a zahraničí Jeremyho Hunta. Zahawi v prohlášení uvedl, že do hlasování "nebude dále zasahovat", což podle britských médií znamená, že nikoho veřejně nepodpoří.

Největší přízni konzervativců se zatím těší Rishi Sunak, který před týdnem rezignoval na post ministra financí kvůli četným skandálům provázejícím osobu premiéra. Po dalších nejméně 50 rezignacích v širší vládě nakonec oznámil odchod z pozice lídra Konzervativní strany i Boris Johnson. Uvedl přitom, že v premiérském křesle setrvá, dokud nebude vybrán jeho nástupce.

Podle průzkumů má velké šance na vítězství i Mordauntová. Na fotografii ji ovšem poznalo jen 11 procent voličů, vyplynulo z výzkumu společnosti Savanta ComRes, o kterém dnes informoval list The Guardian. Až 66 procent voličů poznalo snímek Sunaka a celkem 33 procent vědělo, jak vypadá Trussová, která dnes získala třetí největší počet hlasů.

I podle analytika BBC Chrise Masona je nejpravděpodobnější, že do finálního duelu postoupí Sunak. O to, kdo se s ním utká, momentálně soupeří hlavně Mordauntová s Trussovou. Velkou otázkou ale zůstává, co se stane se 43 hlasy, které si mezi sebou v prvním kole rozdělili Zahawi a Hunt, uvedl Mason.

Další kolo hlasování poslanců se uskuteční ve čtvrtek od 13:30 do 15:30 místního času (14:30 až 16:30 SELČ). Výsledky oznámí v 17:00 (18:00 SELČ) předseda Výboru 1922. Na rozdíl od dnešního kola už nebude třeba získat minimálně 30 hlasů. Vyřazen bude ten kandidát, který skončí poslední, nehledě na to, kolik ho podpoří poslanců.

Hlasování budou dalšími koly pokračovat až do chvíle, kdy se pole kandidátů zúží na finální dvojici. Z té budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 200.000. Výbor 1922 v pondělí sdělil, že jméno vítěze bude známo 5. září.

Témata:  Rishi Sunak Konzervativní strana (Spojené království)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.