reklama

Rakouské ministerstvo zahraničí dnes agentuře APA potvrdilo informaci o vyhoštění diplomata v souvislosti s průmyslovou špionáží. Jako první ji přinesl deník Kronen Zeitung.

Agentura TASS napsala, že ruské velvyslanectví v Rakousku je "pobouřeno" rozhodnutím, "které škodí konstruktivním rusko-rakouským vztahům", a je přesvědčeno, že od Moskvy se dá brzy očekávat "zrcadlová reakce".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že Moskva chystá reciproční kroky, ale neupřesnil kdy. "Nějaká reakce bude," potvrdil Peskov podle agentury TASS.

Ruské ministerstvo zahraničí pak prohlásilo za nežádoucí osobu diplomata z rakouského velvyslanectví v Rusku. "Na ministerstvo zahraničí byl předvolán velvyslanec Rakouska v Moskvě Johannes Eigner. Velvyslanci byl tlumočen důrazný protest v souvislosti s neodůvodněným rozhodnutím rakouské strany o odebrání aktreditace ruskému diplomatovi a požadavkem, aby opustil rakouské území. Podle principu reciprocity byl v rámci odvetného opatření prohlášen za personu non grata diplomat rakouského velvyslanectví v Rusku," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva.

Rakouské ministerstvo zahraničí sdělilo, že rakouské orgány se rozhodly vyhostit ruského diplomata, protože jeho činnost je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Podle deníku Kronen Zeitung je diplomat podezřelý z několikaleté průmyslové špionáže a shromažďování informací ve spolupráci s rakouským občanem v jedné z rakouských technologických firem. Rakušan podle listu sám informoval o špionážních aktivitách vedení podniku. Rus údajně k případu odmítl vypovídat a odvolal se na svou diplomatickou imunitu.

Rakouské ministerstvo spravedlnosti v té souvislosti uvedlo, že v létě byl zastaven soudní proces s rakouským občanem, který se přiznal k hospodářské špionáži ve prospěch zahraničí a zaplatil "vysokou pěticifernou sumu" jsko pokutu. Vyhověl tím březnovému návrhu vídeňského státního zastupitelství.

Hlavní líčení trvalo necelé dvě hodiny a nebyli předvoláni žádní svědci, uvedla mluvčí zemského soudu ve Vídni. "Mohu vám ale potvrdit, že to zjevně byli ruští občané, jimž byly věci sdělovány," citovala APA mluvčí.

Neutrální Rakousko udržuje s Ruskem dobré vztahy. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádné ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin loni přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

reklama