Povodně zaplavily region roky sužovaný velkým suchem. To zhutnilo tamní půdu a snížilo její schopnost absorbovat dešťové srážky. "Rostoucí teploty zesilují období sucha, vysušují půdu a různými způsoby mění její propustnost," uvedl Mauro Rossi, výzkumný pracovník Výzkumného ústavu pro geohydrologickou ochranu, který je součástí italské Národní výzkumné rady.

Extrémní množství vody padající v krátkém časovém období podle Rossiho zhoršuje její odtok, což způsobuje, že přebytečná voda odtéká směrem k řekám, které reagují "přetečením a změnou koryt." V důsledku dešťů se tak vylilo více než 20 řek v regionu, což vyvolalo 280 sesuvů půdy.

Suchem postižený region Emilia-Romagna byl na začátku května zasažen silnými dešti, které způsobily škody ve výši přibližně miliardy eur. Škody na zemědělství a infrastruktuře způsobené deštěm a povodněmi z tohoto týdne se již odhadují na několik miliard eur.

Enzo Lattuca, starosta města Cesena, řekl, že "situace je katastrofální." "Je to pravděpodobně nejhorší noc v historii Romagny," řekl Michele de Pascale, starosta Ravenny, rádiu Rai. "Ravenna je k nepoznání kvůli škodám, které utrpěla," dodal.

Italská premiérka Giorgia Meloniová podle serveru The Guardian vyjádřila svou "naprostou blízkost postiženému obyvatelstvu" a dodala, že vláda situaci pozorně sleduje. Vicepremiér Antonio Tajani řekl, že vláda "udělá vše, aby pomohla obyvatelstvu postiženému záplavami".

reklama