reklama

Po společném obědě na terase restaurace nad zátokou v západním cípu Anglie šéfové států a vlád nastínili detaily nadcházejících jednání. Británie a Kanada podle mluvčího Londýna zdvojnásobí své úsilí o vyjednání vzájemné obchodní dohody, která by přinesla "ohromné příležitosti". Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru zveřejnil fotografii z oběda a zdůraznil "jednotu, odhodlání konat a stejný entusiasmus". Politici také slíbili podporu chudším zemím při očkovací kampani proti covidu-19. Společným tématem je také vztah k Číně, píše agentura Reuters.

Přítomní lídři členských států Evropské unie se shodli, že Čína je systémovým soupeřem, partnerem v globálních otázkách a zároveň konkurentem, uvedl úřad francouzského prezidenta. O postoji k Číně chtějí představitelé EU během summitu G7 jednat také s americkým prezidentem Joem Bidenem, který právě tímto summitem zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA. Summit byl velkou mezinárodní premiérou také pro japonského premiéra Jošihideho Sugu, který do funkce nastoupil loni v září.

Prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a šéfové Evropské komise a Evropské rady se rovněž dohodli na zintenzivnění úsilí o sdílení vakcín proti covidu-19 s rozvojovým světem. Cílem je naočkovat 60 procent obyvatel rozvojových zemí, zejména v Africe, do března 2022, uvedl Elysejský palác. Británie dnes také oznámila, že příští rok daruje dalších nejméně 100 milionů dávek vakcín proti covidu, uvádí stanice BBC. Německo chce věnovat 30 milionu dávek ještě do konce letošního roku, budou součástí 100 milionů dávek od EU, uvádí Reuters.

"Doufám, že dosáhneme velmi dobrých výsledků, abychom ukázali, že nemyslíme jen na sebe, ale myslíme také na ty, kteří ještě nemají příležitost se nechat očkovat - především na africké země, ale i na ostatní," uvedla po příjezdu na summit Merkelová.

Své odhodlání na twitteru vyjádřil Joe Biden. "Těším se na posílení našeho závazku k mnohostrannosti a na spolupráci s našimi spojenci a partnery na budování spravedlivější a inkluzivnější globální ekonomiky. Dejme se do práce," napsal Biden.

Britská stanice BBC se podrobně věnuje darům, které si vyměnili americký prezident a britský premiér. Zatímco Johnson dostal od Bidena bicykl vyrobený ve Filadelfii s motivem britské vlajky, Johnson věnoval Bidenovi fotografii nástěnné malby z ulic Edinburghu. Na malbě je americký reformátor Frederick Douglass, který bojoval proti otroctví, ze kterého sám utekl. Snímek pořídila fotografka, která má britské i americké občanství.

Johnson vybral jako jedno ze stěžejních témat summitu G7 vzdělávání dívek, slíbil na ně přispět 430 miliony liber (12,7 miliard korun). Nízká docházka nebo nemožnost chodit do školy pro dívky z chudých zemí je podle Johnsona "mezinárodní ostuda". Investice do vzdělání je podle něj pro tyto země nejlepší cestou z chudoby, cituje premiéra BBC. Vzdělávání bylo středobodem setkání americké první dámy Jill Bidenová s vývodkyní Kate, společně navštívily školu v Cornwallu.

Představitelé zemí skupiny G7 dnešní jednací den končí slavnostní večeří se členy britské královské rodiny, na setkání jsou pozváni také protějšky šéfů zemí a vlád. Večeře se koná v prostorách Eden Project, největšího deštného pralesa postaveného ve vnitřních prostorách. Na místo okolo 20:00 SELČ dorazila také britská královna Alžběta II., která se za dobu svého panování setkala již s dvanácti americkými prezidenty, Biden bude dnes třináctý. Biden a královna se již sešli v roce 1982, kdy byl Biden senátorem, píše BBC.

Jednání v Británii se účastní představitelé zemí skupiny G7 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, USA a Kanada) společně se zástupci Evropské unie. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Jižní Koreje a Indie.