reklama

Prvních 17 migrantů bylo zachráněno ze dvou člunů severovýchodně od přístavu v Calais kolem 08:00 SELČ, uvedla námořní prefektura pro Lamanšský průliv a Severní moře.

Asi o hodinu později pak místní četnictvo s motorovým člunem zachránilo 16 běženců z lodi nedaleko obce Sangatte. Úřady neuvedly, odkud migranti pocházejí. Jsou ale prý v pořádku a pohraniční policie je odvezla do přístavu v Calais.

Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie, většinou schovaní v kamionech využívajících trajekty či tunel pod Lamanšským průlivem. V době koronavirových uzávěr, kdy je možnost ukrytí v kamionech či na trajektech omezená, začali v čím dál větší míře využívat cestu po moři. Jelikož nejkratší možná vzdálenost z Francie na britské ostrovy měří jen 32 kilometrů, berou často za vděk jakýmkoliv plavidlem - od malých motorových člunů přes nafukovací rafty až po kajaky.

Britská vláda opakovaně vyzývá Francii, aby se aktivněji snažila migrantům v cestě do Spojeného království zabránit. V červenci se ministři vnitra obou zemí dohodli na vytvoření společného britsko-francouzského týmu, který má shromažďovat informace vedoucí k rozbití převaděčských gangů. Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na člunech z Francie. Překonán tím byl teprve zhruba týden starý rekord 202 nově příchozích během jediného dne.

Od 1. ledna francouzské úřady podle propočtů AFP zastavily 810 migrantů, kteří se snažili přeplavat nebo přeplout Lamanšský průliv.

Polsko zadrželo 34 osob z Blízkého východu

Polská pohraniční stráž zadržela 34 lidí z Blízkého východu, které převážel kamion z Turecka. Oznámily to dnes polské úřady. Dodaly, že automobil do Polska přijel přes Slovensko. Mezi zadrženými jsou čtyři ženy a čtyři děti, napsala agentura Reuters.

Skupina byla zadržena v noci na dnešek. Podle mluvčího pohraniční stráže se předpokládá, že jde o občany Iráku, Íránu a Sýrie a o Kurdy z Turecka. Zatím není jasné, jaký byl cíl jejich cesty.

Ačkoli příliv migrantů v Polsku nikdy ani zdaleka nedosáhl takových rozměrů jako v sousedním Německu, stala se migrace důležitým tématem před polskými parlamentními volbami v roce 2015. To pomohlo konzervativně nacionalistické straně Právo a spravedlnost (PiS) dostat se k moci, upozorňuje Reuters.

Po roce 2016 se počet žádostí o azyl v Polsku podle jedné z tamních nevládních organizací snížil na zhruba 4000 ročně, zatímco dříve to bylo 8000 až 14.000 ročně. Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) minulý měsíc Polsko vyzval k pomoci lidem utíkajícím před válkou a pronásledováním.

reklama