Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Západ se podle Lavrova přímo účastní konfliktu na Ukrajině, obnova vztahů nebude

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Spojené státy a Severoatlantická aliance se přímo účastní války na Ukrajině, protože dodávají Kyjevu zbraně, prohlásil dnes na tiskové konferenci týkající se bezpečnosti podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Západ měl podle něj reálnou možnost odvrátit konflikt na Ukrajině, ale nehleděl na ruské zájmy. Dřívější vztahy Ruska se Západem už se neobnoví, zdůraznil podle agentury RIA Novosti šéf ruské diplomacie.

"Vyřazujeme z provozu energetické objekty na Ukrajině, které vám (Západu) umožňují dodávat Ukrajině smrtící zbraně sloužící k zabíjení Rusů, takže nemá cenu říkat, že se USA a NATO neúčastní této války," uvedl Lavrov. Použil přitom přímo slovo válka, přestože dosud Rusko konflikt na Ukrajině označovalo spojením "speciální vojenská operace". Sdělil také, že ve většině případů určují cíle, na něž Ukrajina útočí, její západní "páni".

"Až jednou naši západní sousedé, protože se sousedstvím se nedá nic dělat, a naši bývalí partneři budou mít zájem na obnově spolupráce ohledně evropské bezpečnosti, tak žádná obnova nebude," uvedl Lavrov.

Šéf ruské diplomacie uspořádal konferenci o bezpečnostních otázkách ve stejný den, kdy v polské Lodži začíná jednání ministrů zahraničí členských zemí OBSE, kterého se účastní i šéf české diplomacie Jan Lipavský. Varšava minulý měsíc odmítla vydat Lavrovovi vízum, vztahují se na něj totiž sankce EU. Rusko tak má zastupovat stálý představitel u OBSE, tedy velvyslanec.

OBSE je podle Lavrova zcela v područí Západu, ztrácí na důležitosti a bezpečnost v Evropě se drobí. "Západ dělá přesně to, čemu se založením OBSE snažil předejít. Kope příkopy, které rozdělují. Kde se kope, může být někdo pohřben," prohlásil. Rusko patří stejně jako například Ukrajina nebo USA mezi členské země této bezpečnostní organizace.

Lavrov mimo to vznesl i další četná obvinění proti Severoatlantické alianci, která podle něj přináší destrukci a utrpení. Západ měl podle Lavrova možnost odvrátit ruskou invazi na Ukrajinu, ale nenaslouchal Moskvě, která požadovala mimo jiné záruky, že se NATO nebude v budoucnu rozšiřovat o další země východní Evropy.

Rusko měsíce před napadením Ukrajiny v únoru opakovalo, že požaduje od NATO a USA garance pro svoji vlastní bezpečnost. Mimo jiné chtělo záruku, že Ukrajině nebo Gruzii nebude umožněno vstoupit do NATO, a domáhalo se i stažení Severoatlantické aliance z východní a střední Evropy. Tyto ruské požadavky byly podle západních představitelů ale nereálné.

Ruský ministr zahraničí dnes NATO obvinil podle agentury Reuters mimo jiné i z toho, že se pokouší vtáhnout Indii do protiruské a protičínské aliance a vyvolat napětí v Jihočínském moři.

Témata:  Sergej Lavrov NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.