Období monzunových dešťů, které začalo v červnu, letos přineslo neobvykle silné srážky. Ty v několika vlnách vyvolaly mohutné záplavy. Záchranáři jen s obtížemi přesouvají lidi ze zaplavených oblastí do bezpečí a rozsah katastrofy přiměl vládu k vyhlášení stavu nouze.
"Situace je opravdu vážná. Nezůstala už žádná cesta, která by nás spojovala se zbytkem provincie. Nemáme elektřinu, plyn, komunikační síť a žádná pomoc se sem nedostává," sdělil AP očitý svědek, jehož obchod v provincii Chajbar Pachtunchvá odnesla voda stejně jako mnoho jiných v oblasti.
Tisíce lidí, jejichž domy odnesla voda, nyní žijí ve stanech. V chudé provincii Balúčistán záplavy podle úřadů zasáhly všech 34 okresů.
Také v provincii Sindh, další z celkem čtyř pákistánských provincií, je situace zoufalá, uvedla dnes stanice BBC na svém webu. Napsala, že její novináři naráželi na lidi, které záplavy vyhnaly z domovů, a kteří zoufale sháněli jídlo.
V jedné z vesnicí bylo mnoho nemocných dětí a když dorazila mobilní ambulance, vrhaly se k ní davy lidí. Do dlouhé fronty se postavily i děti nesoucí mladší sourozence. "Nedorazilo sem žádné jídlo, ale moje sestra je nemocná, zvrací," řekla o své malé sestřičce jedna z dívek ve frontě.
V provincii Sindh spadlo osmkrát více srážek, než je srpnový průměr. Lidé jsou natolik zoufalí, že se vrhají před projíždějící auta a žádají jakoukoli pomoc, uvedla BBC.
Během léta bylo v Pákistánu zničeno na 400.000 domů. Přesídlit a evakuovat se muselo 184.000 lidí, oznámil v čerstvé zprávě Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). O velkém počtu postižených - až o 15 procentech občanů více než 220milionového Pákistánu - hovořil ministr pro plánování a rozvoj Ahsan Ikbál.