Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj povolil demobilizaci některých branců

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: FREE Photo UNIAN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podepsal dekret povolující demobilizaci branců, kteří vstoupili do armády před ruskou invazí a jejich služba mezitím skončila.

Zelenského dekret se týká branců, jejichž služba měla skončit před 24. únorem 2022, ale byla prodloužena v důsledku ruské vojenské invaze.

Právě 24. únor 2022 byl dnem, kdy ruské jednotky překročily hranice na Ukrajinu, kde bylo vyhlášeno stanné právo. Ukrajinské úřady dosud bezprostředně nezveřejnily přesný počet branců, na které se prezidentů dekret bude vztahovat.

Zelenskyj během svého pravidelného proslovu ve čtvrtek uvedl, že potrvá "několik týdnů" , než se tento proces ukončí, branci však budou demobilizován "od dubna" . Ti, kterých se to týká, se mohou připojit do řad záložníků, budou však mít i možnost setrvat v armádě.

"Vím, že někteří z nich už podepsali smlouvu na službu v ozbrojených silách," uvedl Zelenskyj, aniž by upřesnil jejich počet.

Otázka náboru s cílem nahradit vojáky, kteří jsou vyčerpáni po dvou letech války, se stala politicky i společensky palčivou otázkou v zemi, konstatuje AFP.

Navzdory potřebě nahradit vojáky na frontových liniích má Kyjev potíže najít dobrovolníky. Armáda navíc aktuálně bojuje s nedostatkem munice a čelí tlaku postupujících ruských jednotek podél frontové linie.

Minulý měsíc ukrajinský parlament odhlasoval v prvním čtení návrh zákona o usnadnění zařazování, který by zemi umožnil nahradit fyzicky a psychicky vyčerpané vojáky, rozproudilo to však v zemi živou diskusi.

V textu, který by se ještě mohl změnit, se navrhuje snížení mobilizačního věku z 27 na 25 let a omezení vojenské služby během války na 36 měsíců.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.