Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj povolil demobilizaci některých branců

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: FREE Photo UNIAN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podepsal dekret povolující demobilizaci branců, kteří vstoupili do armády před ruskou invazí a jejich služba mezitím skončila.

Zelenského dekret se týká branců, jejichž služba měla skončit před 24. únorem 2022, ale byla prodloužena v důsledku ruské vojenské invaze.

Právě 24. únor 2022 byl dnem, kdy ruské jednotky překročily hranice na Ukrajinu, kde bylo vyhlášeno stanné právo. Ukrajinské úřady dosud bezprostředně nezveřejnily přesný počet branců, na které se prezidentů dekret bude vztahovat.

Zelenskyj během svého pravidelného proslovu ve čtvrtek uvedl, že potrvá "několik týdnů" , než se tento proces ukončí, branci však budou demobilizován "od dubna" . Ti, kterých se to týká, se mohou připojit do řad záložníků, budou však mít i možnost setrvat v armádě.

"Vím, že někteří z nich už podepsali smlouvu na službu v ozbrojených silách," uvedl Zelenskyj, aniž by upřesnil jejich počet.

Otázka náboru s cílem nahradit vojáky, kteří jsou vyčerpáni po dvou letech války, se stala politicky i společensky palčivou otázkou v zemi, konstatuje AFP.

Navzdory potřebě nahradit vojáky na frontových liniích má Kyjev potíže najít dobrovolníky. Armáda navíc aktuálně bojuje s nedostatkem munice a čelí tlaku postupujících ruských jednotek podél frontové linie.

Minulý měsíc ukrajinský parlament odhlasoval v prvním čtení návrh zákona o usnadnění zařazování, který by zemi umožnil nahradit fyzicky a psychicky vyčerpané vojáky, rozproudilo to však v zemi živou diskusi.

V textu, který by se ještě mohl změnit, se navrhuje snížení mobilizačního věku z 27 na 25 let a omezení vojenské služby během války na 36 měsíců.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy