Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhada Venuše rozluštěna? Planeta byla stejná jako Země, mohl na ní být i život, tvrdí vědci

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Venuše je jedna z nejvíce odpudivých planet v soustavě. Jsou na ni extrémní podmínky způsobené skleníkovým efektem, spalujícím povrchem a atmosférickým tlakem, který by drtil vaše kosti. Vědci ale našli důkaz, že v minulosti mohla být Venuše stejná jako Země a mohlo se jednat o obyvatelnou planetu.

Vědci už několikrát navrhovali, že Venuše vždy nebyla nejžhavější planetou ve Sluneční soustavě. V roce 2010 výzkumníci poukázali na to, že Země a Venuše jsou si překvapivě podobné ve velikosti, hustotě a složení. Kvůli blízkosti planet se dá předpovídat, že byly tvořeny stejnými základními materiály, informuje server Science Alert.

"Venuše má také neobvykle vysoký poměr atomů deuteria k atomům vodíku, což znamená, že v minulosti bylo na planetě velké množství vody, která se vytratila časem," řekl Aviva Rutkin.

S novými klimatickými modely se ukázalo, že zhruba před 3 miliardami let byla Venuše v podstatě jako Země, kde byly teploty a oceány podobné. Simulovaly se čtyři verze Venuše s mírnými odlišnostmi.

Nejslibněji dopadl ten, který měl mírné teploty, hustou oblačnost, která chránila povrch před Sluncem a dokonce na ni měl být i sníh. Podle odhadů byl byl obyvatelný až do doby před 715 miliony let.

Ale je tu jeden problém, pro takové podmínky by se musela Venuše točit pomalu, jako nyní. To ještě vědci nedokázali zjistit. A protože rotace Země se zpomaluje, někteří vědci argumentují, že Venuše se také zpomalovala.

"Jestliže se Venuše točila rychleji, modely jsou zbytečné," řekl jeden člen týmu výzkumníků Michael Way. "Pokud se ale točí stejně, byla v minulosti Venuše jako Země," dodal.

Život na Venuši?

Venuše mohla být několik miliard obyvatelná, a to je strašně dlouhá doba. Takže pokud jsou tyhle modely přesné, je tu šance, že život se na Venuší v té době vyvinul život stejně jako na Zemi.

Bohužel dnes není Venuše zrovna ideální místo, kde hledat stopy o miliardy let starém životě. Dnes jsou na Venuši podivné mraky z kyseliny sírové, které chrlí ještě divnější blesky. Pokud byste měli stát na povrchu Venuše, zažili byste tlak atmosféry takový, jak kdybyste se potápěli v hloubce 914 metrů.

Témata:  Venuše vesmir

Aktuálně se děje

5. května 2024 8:22

Kyjev s naší pomoci může na Rusy opět útočit v roce 2025, věří Bílý dům

Ukrajina se schválenou vojenskou pomocí Spojených států udrží obranu a v roce 2025 může i zaútočit, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy