Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na měsíci Saturnu byly objeveny zaplavené kaňony

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA

Saturnův měsíc skrývá ještě mnoho tajemství, jedno z nich už ale můžou vědci potvrdit. Našli tam poměrně překvapivě hluboké kaňony zaplavené kapalnými uhlovodíky.

Nově nalezené kaňony jsou až 570 metrů hluboké a 0,8 široké, jak upozorňuje server Space.com. Tento objev také potvrzuje zajímavou podobnost mezi Zemí a Titanem. Prozatím se jedná o jediné dva objekty v naší soustavě, které mají na povrchu stabilní kapalinu.

"Země je teplá, kamenitá s řekami plné vody, Titan je studený, plný ledu a řekami, které jsou naplněné metanem. A přesto je hodně divné, že objekty mají tolik podobných rysů," řekl spoluautor studie Alex Hayes.

Tým z univerzity v Římě analyzoval snímky zachycené sondou Cassini v roce 2013. Zaměřil se na kaňony, které vedly do obrovského uhlovodíkového moře Ligeia Mare, které leží poblíž severního pólu Titanu.

Vědci se domnívali, že některý z těchto kaňonů obsahuje tekuté uhlovodíky a doopravdy se tak stalo. Výzkumníci plánují charakterizovat další kaňony, jakmile Cassini bude lítat kolem Titanu v následujících měsících.

Témata:  Saturn

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.