Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci mají obavy: Planeta Devět může zničit sluneční soustavu

Vesmír
Vesmír
Foto: NASA

Londýn - Dosud nikdo neví, jestli skutečně existuje, přesto může být vážnou hrozbou pro celou sluneční soustavu. Řeč je o bájné planetě Devět, tedy deváté planetě naší soustavy, která by se měla pohybovat někde za Neptunem. Pokud tam skutečně je, může způsobit řadu problémů.

Planeta Devět je něco jako bájná Atlantida. O její existenci máme náznaky, nikdo ji však dosud nenašel. Spekuluje se o ní však již poměrně dlouho a je třeba neplést si ji s Plutem, které bylo před řadou let ze seznamu planet naší soustavy vyřazeno. Pokud ale planeta skutečně existuje, zcela jistě by se stala devátou planetou naší soustavy, neboť je dle předpokladů astronomů mnohem větší než Země.

Vědci si ale stále nejste jisti, zda planeta Devět skutečně existuje. Všechny indicie jsou totiž založeny na podivných pohybech jiných objektů daleko od Slunce a sama planeta nemusí vyzařovat příliš velké záření. Předpokládá se také, že její oběžná dráha je poměrně rozsáhlá a zmatená, což brání tomu, aby byla "devítka" zachycena dalekohledy a teleskopy. 

Přesto se nové planety odborníci obávají. "Existence vzdálené masivní planety by mohly zásadním způsobem změnit osud sluneční soustavy," říká doktor Dimitri Veras z University of Warwick. Opírá se o fakt, že Slunce umírá, a až se tak za sedm miliard let stane, sluneční inflace pohltí Merkur, Venuši a zřejmě i Zemi, načež se promění v bílého trpaslíka.

Dosud se myslelo, že právě Zemí by zkáza naší soustavy skončila a ostatní planety by byly "bezpečně vytlačeny" do vesmíru. Planeta Devět ale může celý scénář změnit. "Zejména Uran a Neptun již nemusí být v bezpečí před smrtelnými křečemi z umírajícího Slunce. Osud suneční soustavy bude záviset na hmotnosti a orbitálních vlastnostech Planety devět," tvrdí podle serveru Telegraph Veras.

Na základě simulace zkázy planetárního systému se přesto předpokládá, že alespoň jedna planeta naší sluneční soustavy by sluneční smrt přežila. Ukazuje se ale, že čím dále a čím větší je poslední planeta, tím horší konec naši soustavu čeká.

Planeta Devět ale může mít i další negativní vlivy. Astrofyzik Daniel Whitmire z univerzity v americkém státě Louisiana tvrdí, že planeta může přinést na Zemi zkázu a zničení téměř všeho živého, podobně jako se to stalo v éře dinosaurů. Odborníci ale jeho tvrzení vyloučili s tím, že planeta Devět se nikdy nepřiblíží k Zemi a tudíž zde nemůže napáchat žádné škody.

Témata:  vesmir sluneční soustava

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.