Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má nový vynález. Ušetří plyn při vaření

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Sadská (Nymbursko) - Úsporu až 50 procent plynu při vaření pokrmů přinese relativně jednoduchý, ale technicky velmi vtipný odlitek ze šedé litiny. Ten při položení na mřížku jakéhokoli běžného plynového sporáku funguje jako účinná aerodynamická brzda odtoku horkých spalin, čímž výrazně lépe využívá energii v plynu ukrytou.

Autorem řešení je novinář a vynálezce Václav Husák, mezi přáteli známý pod přezdívkou "Cimrman II". Z přihlášky patentu podaného na Úřad průmyslového vlastnictví ČR vyplývá, že díky "spořiči" se pode dnem hrnce vytváří polouzavřený prostor. V něm je vzhledem k turbulencím způsobeným výstupky na jeho spodní straně pozdržen odtok horkých plynových spalin natolik, že mají možnost předat vařenému obsahu až téměř o polovinu více energie, než je dosud při vaření běžné. Účinnost spořiče byla proměřena s pomocí termokamery.

Sériová výroba v renomované slévárně je zajištěna. První výrobek z budoucí řady variací byl navržen k využití na největším běžném hořáku plynového sporáku, protože k úspoře plynu dojde až při vaření - tedy nikoli při pouhém ohřívání pokrmů.

Jak Václav Husák v rozhovoru uvedl, při podávání patentové přihlášky prý měl velké štěstí. Světově proslulý geniální vynálezce Jára Cimrman, jak je jeho dobrým zvykem, dorazil na patentový úřad až pět minut po něm.

Témata:  protext domácnosti zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.