Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanibalismem lze získat vzpomínky snězeného, zjistili vědci

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lansing (USA) - Ačkoliv je kanibalismus jeden z nejtěžších zločinů moderní společnosti, má i své "pozitivní" stránky. Na jednu z nich přišel americký biolog, který zjistil, že pokud sní jeden červ druhého, získá jeho vzpomínky.

Biolog James McConnell z univerzity v Michiganu se zaměřil na chování ploštěnců, bezobratlých tvorů připomínajících červy. Potvrdil například, že mají výjimečné regenerační schopnosti, které by jim mohli lidé jen závidět.

Ploštěnci si umějí nechat dorůst celou řadu orgánů a dokonce i hlavu. McConnell proto zkoušel, z jak malých kousků se tvorové dokáží zregenerovat, a zjistil, že ploštěnci dorostou do plné velikosti, i když je rozkrájíte na 279 kusů. Není bez zajímavosti, že ploštěnec měří zhruba jeden centimetr.

Biolog ale zašel ve svých výzkumech ještě dál a zjišťoval, jestli se u ploštěnců přenáší pamět. Naučil proto jednoho z nich reagovat na elektrošoky a světlo. Následně nechal vycvičeného ploštěnce sežrat jiným a zjistil, že kanibal reaguje na podněty stejně, jako ten, který skončil v jeho "žaludku". A to i přesto, že ploštěnec-kanibal dříve s těmito podněty do styku nepřišel.

Bohužel se tento pokus zatím nepovedlo zopakovat. Metody, které McConnell použil, jsou nesmírně složité, a ostatní vědecké týmy jdoucí v jeho stopách zatím selhaly. Vyvstávají proto pochybnosti, zda vědec neudělal nějakou chybu či zda nešlo jen o šťastnou náhodu.

Témata:  vědci kanibalismus

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:11

Proč zemřel Jiří Vondra (†40)? Nejnovější zjištění i reakce na divoké spekulace

Česko i během tohoto týdne zasáhly smutné zprávy. Jedna taková se týkala Jiřího Vondry, oblíbeného moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Vondra ve věku pouhých 40 let náhle zemřel. Všechny proto zajímá, proč v uplynulých dnech naposledy vydechl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.