Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští vědci tvrdí: Našli jsme lék na rakovinu

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Moskva - Ruští vědci tvrdí, že našli lék na rakovinu, který dokáže ničit nádorové zhoubné buňky. Nová metoda funguje na principu nanočástic a lze ji využít například při chemoterapii.

Ruští vědci ve spolupráci se svými finskými kolegy vytvořili systém nanočástic, které dokáží doputovat až k místu zhoubného nádorového bujení a zaútočit na nejcitlivější části nádoru. Upozornil na to magazín Journal of Controlled Release.

Odborníci nejprve zaváděli nanočástice s protinádorovou složkou do buněk a poté je podrobili infračervenému a elektromagnetickému záření. Tím stoupla teplota nanočástic, což narušilo jejich stěnu a protinádorový preparát se mohl svázat s nakaženou buňkou a začít účinkovat v místě zhoubného bujení rakoviny.

Lékaři proto věří, že nanočástice vytvořené z křemíku je možné dopravit kamkoliv do těla a naplnit je jakoukoliv látkou, která je potřeba distribuovat až k místu účinku. Tím se předejde riziku zničení zdravých buněk. 

Vědci se nyní snaží maximálně využít nové poznatky a optimalizovat tuto metodu pro širší použití. Vzhledem k tomu, že se nanočástice v těle rozkládají, jde o neinvazivní metodu léčby, která může mít širší využití nejen v případě boje s rakovinou.

Témata:  rakovina Rusko vědci

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.