Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemi jen těsně minul asteroid. NASA jej až do poslední chvíle nezaznamenala + VIDEO

Vesmír, Asteroidy
Vesmír, Asteroidy
Foto: Pixabay

Washington – Přestože americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) bedlivě sleduje dění ve vesmíru a především objekty pohybující se v blízkosti Země. Přesto se občas stane, že nějaký asteroid pozornosti unikne – tak jako nyní.

V těsné blízkosti Země proletěl ve čtvrtek ráno asteroid. Objekt se ocitl naší zemi dvacetkrát blíže, než je Měsíc, představoval tedy poměrně velké riziko. NASA ho ale až do poslední chvíle neodhalila.

Útvar známý jako 2017 EA je velký asi tři metry a k Zemi se dostal na vzdálenost asi 14500 kilometrů. Podle Center for Near Earth Object Studies jej vědci z NASA zpozorovali asi jen šest hodin před jeho nejbližším přiblížení.

Přestože se v blízkosti naší planety pohyboval pouze krátkou dobu, podařilo se vědcům vypočítat jeho přesnou trajektorii. Astronomové dodávají, že v příštích 100 letech se tento asteroid Zemi zcela jistě nepřiblíží.

Témata:  asteroid NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) asteroidy

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.