Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští vědci varují: Pozor na bisfenol S v plastových výrobcích. Ohrožuje plodnost

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Praha - Renomovaný časopis Scientific Reports otiskl studii českých vědců. Zjistili, že látka bisfenol S, která je často obsažená například ve výrobcích z plastů, ohrožuje plodnost.

Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU), Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a Výzkumného ústavu živočišné výroby zkoumali působení bisfenolu S na vajíčka prasnic, která se svými vlastnostmi podobají vajíčkům žen.

"Bisfenol S naruší dělení dědičné informace vajíček takovým způsobem, že z nich už prakticky nemůže vzniknout životaschopné embryo," uvedla jedna z vedoucích výzkumu Tereza Žalmanová z ČZU.

Bisfenol S nahradil v mnoha výrobcích svého předchůdce bisfenol A neboli BPA, který materiálu dodával pevnost a trvanlivost. Obsažen je ale nejen ve výrobcích z plastů, které jsou často označeny "BPA free", ale třeba i v bankovkách, tištěných účtenkách nebo v recyklovaném papíru.

Spektrum defektů, které bisfenol S ve vajíčku vyvolává, je zřejmě širší. "Odchylky od normálu jsme pozorovali ve většině prověřovaných vlastností vajíček," uvedla další z autorek studie Kristýna Hošková. Defekty podle ní vyvolávají i množství bisfenolu S, která jsou běžně naměřena v krvi obyvatel ekonomicky vyspělých zemí.

Témata:  vědci neplodnost chemikálie

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.