reklama

Japosnký tým nalezl geoglyf během osmé expedice, kterou zde vědci provedli. Obrazec měří 30 metrů a nachází se v centru oblasti peruánské stepi, která se rozkládá mezi Andami a pobřežím.

"Vyobrazené zvíře má tečkované značky na těle a má mnoho končetin, z čehož vyvozujeme, že se jedná o nějaké mystické nebo imaginární zvíře," uvedl vedoucí týmu profesor Masato Sakai z japonské univerzity Yamagata.

Geoglyf na pláni Nazca
Náčrt geogylfu
Hypotetická rekonstrukce geogylfu

V blízkosti tohoto obrazce nalezl tým profesora Sakaie v roce 2011 další geoglyf. "Tento geoglyf, který zobrazuje dvě antropomorfní postavy, interpretujeme jako scénu dekapitace, popsal nález Sakai. Stínání hlav mělo v kultuře Nazca velký náboženský význam.

Obrazec byl vytvořen stejnou technikou, jako nově nalezený geoglyf. Oba dva obrazce byly nalezeny poblíž prastaré cesty který vede do obřadní části Cahuchi. "Domníváme se, že tyto dva geoglyfy mají spojitost s duchovní poutí do obřadního místa Cahuchi," vysvětlil profesor Sakai.

Geoglyf byl vytvořen odstraněním vrchní vrstvy tmavších kamenů, díky čemuž se odhalil světlejší podklad a tmavší kameny sloužili k vytvoření reliéfu zvířete.

"Tato technika je typická pro pozdní období paracaské kultury, jedná se o období kolem 400 až 200 let před naším letopočtem," doplnil profesor Sakai.

reklama