Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se pouští do robotiky, chce být lídrem v oblasti umělé inteligence

Budou jednou roboti nástrojem našeho sexuálního uspokojení?
Budou jednou roboti nástrojem našeho sexuálního uspokojení?
Foto: Pixabay

Peking - Čínská vláda dnes představila národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů (1,3 bilionu Kč).

Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.

V rámci své strategie chce Čína podpořit zahraniční spolupráci, posílit spojení mezi soukromými firmami, výzkumnými orgány a vojenskými institucemi. Podle zprávy chce vláda rovněž napravit současné problémy, mezi které patří nedostatek kvalitních počítačových čipů a vybavení, softwaru a odborných pracovníků.

Čína již začala masivně investovat do umělé inteligence a podpořila jak soukromé, tak státní projekty. Několik předních čínských firem zřídilo výzkumné základny v USA, včetně firem Baidu a Tencent Holding. Premiér Li Kche-čchiang také letos označil ve své výroční zprávě, která představila nejdůležitější priority jeho vlády, umělou inteligenci za strategickou technologii.

Témata:  Čína Roboti

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.