Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se pouští do robotiky, chce být lídrem v oblasti umělé inteligence

Budou jednou roboti nástrojem našeho sexuálního uspokojení?
Budou jednou roboti nástrojem našeho sexuálního uspokojení?
Foto: Pixabay

Peking - Čínská vláda dnes představila národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů (1,3 bilionu Kč).

Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.

V rámci své strategie chce Čína podpořit zahraniční spolupráci, posílit spojení mezi soukromými firmami, výzkumnými orgány a vojenskými institucemi. Podle zprávy chce vláda rovněž napravit současné problémy, mezi které patří nedostatek kvalitních počítačových čipů a vybavení, softwaru a odborných pracovníků.

Čína již začala masivně investovat do umělé inteligence a podpořila jak soukromé, tak státní projekty. Několik předních čínských firem zřídilo výzkumné základny v USA, včetně firem Baidu a Tencent Holding. Premiér Li Kche-čchiang také letos označil ve své výroční zprávě, která představila nejdůležitější priority jeho vlády, umělou inteligenci za strategickou technologii.

Témata:  Čína Roboti

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.