Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU a USA se pustili do boje proti ilegálním serverům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington/Haag - Policejní úřady Spojených států a Evropské unie společně provedly dosud nejrozsáhlejší zátah proti ilegálním praktikám v anonymní sféře internetu známé jako darknet.

Podařilo se jim vyřadit mimo jiné největší známé tržiště na darknetu AlphaBay, informoval dnes ve Washingtonu americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Na vyšetřování se podílely policejní jednotky v několika zemích včetně USA, Německa, Francie, Británie, Thajska, Kanady a Litvy. Na samotné akci se podle agentury APA podílely kromě Europolu a amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) například také americká Agentura pro potírání narkotik (DEA).

Šéf evropské policejní organizace Europol Rob Wainwright podle agentury DPA řekl, že šlo o "jedno z největších a nejpromyšlenějších vyšetřování v oblasti kyberzločinu v dějinách kriminality".

Podle APA byla kromě marketu AlphaBay z internetu vytěsněno také třetí největší ilegální tržiště darknetu Hansa.

Prostřednictvím AlphaBay jsou prodávány především drogy, falešné osobní doklady a zbraně. Více než 200.000 zákazníků si touto cestou zakoupilo desetitisíce ilegálních produktů - včetně tvrdých drog - které jim byly často doručeny jednoduše poštou.

Témata:  USA EU internet

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.