Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saharský písek komplikuje život v moři téměř po celém světě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Tallahassee - Vzduchem přenášený písek ze Sahary, který se několikrát dostal i do Česka, způsobuje značné problémy v mořích a oceánech. Co tam ničí?

Písek přináší železo a živiny pro všechny vodní rostliny, to na první pohled nevypadá tak zle. Jenže výzkum Národní akademie věd ukázal, že z těchto živin nejvíce prosperují bakterie, které se nebezpečně rozšiřují.

Bakterie jsou toxické jak pro člověka, tak hlavně pro mořské tvory. Spoluautor studie profesor William Landing říká, že se to děje již delší dobu, ale nikdo si toho nevšiml, protože se v podstatě jedná o přírodní jev.

Výsledky sledovaly bakterie z rodu Vibrio, které produkují toxiny a člověku můžou způsobit nepříjemné střevní potíže. Zjišťovali jak bude bakterie reagovat na písek, který cestoval tisíce kilometrů.

Bakterie nečekaně zpracovaly písek jako první, protože se chtěly dostat k železu. Ve výsledky se tedy tyto bakterie rozšiřují velkým tempem a znemožňují zisk živin pro mořskou faunu. Korýše dokonce můžou tyto bakterie infikovat, napsal server sci-news.com.

Další cíl vědců bude zkoumání dlouhodobého časového úseku, jestli písek ze Sahary může mít vliv i na plankton a jiné rostliny. Spekuluje se o tom, že by mohly rostliny schopny zpracovat oxid uhličitý.

Témata:  moře Oceán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.