Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První sport budoucnosti? Závody dronů +VIDEO

Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brighton - Závody dronů si získávají stále větší a větší oblibu, hlavně ty z pohledu první osoby. Brzy by se mohla dokonce objevit oficiální sportovní liga. Jak tento sport funguje?

První zajímavosti je to, že pilot dronu má speciální brýle, se kterými vidí živý přenos z kamery na předku kvadrokoptéry. Takže jsou ve skutečnosti takovými piloty menších stíhaček, které se pohybují rychlostí až 130 km/h.

Piloti musí tyto mrštné drony ukočírovat do různých překážek, kterými musí proletět, aby se jím započítalo kolo. Pak už se jedná o klasické závody, jako třeba formule 1. Kdo první doletí, vyhrál.

Diváci jsou na tom velmi podobně jako piloti, závody můžou sledovat pomocí brýlí přímo okem pilota, nebo taky ze speciálních laviček, ze kterých uvidí kličkování mezi překážkami na vlastní oči.

Momentální britský šampión James Bowles doufá, že již brzy bude moc svůj koníček proměnit v práci na plný úvazek. "Myslím, že začneme dostávat nabídky od velkých společností, jak se drony rozšíří více do domácností," řekl serveru skynews.com.

James závodí za tým Tornado XBlades, který si nedávno přivezl ze závodů z Dubaje celkem v přepočtu 6 milionů korun, když jejich člen vyhrál. Dočkáme se podobných závodů i v Česku?

Témata:  Drony sport

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:48

Lipavský jednal se Zelenským o české muniční iniciativě i prohloubení dosavadní spolupráce

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na okraj třetího mezinárodního summitu o potravinové bezpečnosti. Hlavními tématy jednání byly česká muniční iniciativa a další posílení spolupráce mezi oběma zeměmi.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.