Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První sport budoucnosti? Závody dronů +VIDEO

Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brighton - Závody dronů si získávají stále větší a větší oblibu, hlavně ty z pohledu první osoby. Brzy by se mohla dokonce objevit oficiální sportovní liga. Jak tento sport funguje?

První zajímavosti je to, že pilot dronu má speciální brýle, se kterými vidí živý přenos z kamery na předku kvadrokoptéry. Takže jsou ve skutečnosti takovými piloty menších stíhaček, které se pohybují rychlostí až 130 km/h.

Piloti musí tyto mrštné drony ukočírovat do různých překážek, kterými musí proletět, aby se jím započítalo kolo. Pak už se jedná o klasické závody, jako třeba formule 1. Kdo první doletí, vyhrál.

Diváci jsou na tom velmi podobně jako piloti, závody můžou sledovat pomocí brýlí přímo okem pilota, nebo taky ze speciálních laviček, ze kterých uvidí kličkování mezi překážkami na vlastní oči.

Momentální britský šampión James Bowles doufá, že již brzy bude moc svůj koníček proměnit v práci na plný úvazek. "Myslím, že začneme dostávat nabídky od velkých společností, jak se drony rozšíří více do domácností," řekl serveru skynews.com.

James závodí za tým Tornado XBlades, který si nedávno přivezl ze závodů z Dubaje celkem v přepočtu 6 milionů korun, když jejich člen vyhrál. Dočkáme se podobných závodů i v Česku?

Témata:  Drony sport

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.