Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dokážeme využít sliny? Vědci jimi nabijí telefon

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

S experimenty s tělnými tekutinami se v poslední době roztrhl pytel. Nedávno jsme informovali o unikátní zbrani, která jako munici používá zmražené lidské slzy. Nyní vědci přišli s překvapivým zjištěním, že protein obsažený v savčích slinách, slzách nebo třeba ve vaječných bílcích může během stlačování vytvořit energii.

Tým vědců z Irska nedávno publikoval zprávu, že enzym lysozym obsažený v některých lidských tělesných tekutinách včetně mateřského mléka má nejen silné antibakteriální účinky, ale při jeho stlačení dochází k jiskření podobné elektrické energie. Děje se tak za pomoci piezoelektrického jevu, který vysvětluje, proč některé materiály, jako je křemen nebo diamant, dokáží mechanickou energii přeměnit na něco, co dobije i náš chytrý telefon.

Fenomén se nachází všude kolem nás a je znám už možná tisíciletí, i když vědecky popsán byl až v moderní době. Teprve teď ale vědci zjistili, že k tomu může docházet i za pomoci našeho těla. K objevu přitom došlo náhodou, stojí za tím zvídavost výzkumníků, kteří zkoumali, v čem všem kromě krystalů může docházet k piezoelektrickému jevu. A tělesné tekutiny byly až poslední na seznamu možných zdrojů, přesto se jim zdánlivě bláznivý nápad vyplatil.

Vědci jsou objevem nadšeni, protože to dokazuje, že k jevu může docházet i za pomoci biologického materiálu, který není toxický. Tím se otevírá řada dalších možností zejména v lékařských implantátech, které fungují za pomoci akumulátorů. Špatnou zprávou je, že člověk vyprodukuje příliš málo slz a slin na to, aby vygeneroval potřebné množství energie.

Témata:  zajímavosti lidé

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.