Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mohou vlny tsunami za konec života na Marsu?

Obří vlny
Obří vlny
Foto: Pixmac

Phoenix - Obří vlny měly dosahovat výšky až 150 metrů což je přibližně o 100 metrů více, než největší tsunami v historii Země. Měly zasáhnout velkou část povrchu rudé planety.

Tým astronomů a geologů v čele s J. Alexisem Rodriguezem z Planetary Science Institute v Tucsonu odhalili, že před miliardami let bičovaly planetu Mars obří vlny tsunami. Informoval server popularmechanics.com.

V době, kdy se na Zemi začal formovat první mikrobiální život, zasáhly Mars dvě megatsunami. Podle vědců byly obě vyvolány nárazem meteorů, které spadly do oceánů. Tsunami od sebe dělilo milion let, ale ve výsledném stáří planety je to velmi krátká doba.

První tsunami zasáhlo téměř 780 tisíc kilometrů čtverečních a voda se ve vnitrozemí dostala až do dálky 515 kilometrů. Druhé bylo ještě ničivější, zasáhlo přes milion kilometrů čtverečních a voda se vylila do 644 kilometrů. Pro srovnání, ničivé tsunami ze Srí Lanky se dostalo do vnitrozemí "pouze" do vzdálenosti 2,2 kilometru.

Tyto tsunami na Marsu pravděpodobně vyplavily ledové balvany plné soli. Slané oceány pravděpodobně mohli za to, že na chladné rudé planetě mohla být voda tak dlouho, jakmile se ale většina ledovců vyplavila na povrch, postupně začaly mizet i oceány.

Témata:  Mars 1 tsunami

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.