reklama

V souvislosti s migrační vlnou a politickou situací v České republice narůstá počet nenávistných komentářů zejména na sociálních sítích. Jiří Kwolek, jenž se zabývá analýzou internetu a sociálních sítí, se rozhodl získat data za rok 2017, která by měla naznačit, jak to vypadá s agresí českých občanů na internetu.

Autor se zaměřil zejména na nenávistné projevy. V první řadě ale musel s kolegy nastavit systém tak, aby vyfiltroval výhrůžky smrtí, které byly míněné v nadsázce, jak zmiňuje na příkladu: "Katko, tys mu to řekla, zabiju tě." Po vyselektování vážně míněných komentářů zjistili, že jich je na českém internetu pět procent. Proto se tým zaměřil na důslednější vyhledávání.

Soustředili se, aby systém vyhledal fráze o věšení, pověšení, zastřelení, popravení, chcípání, vyvraždění apod. V případě, že by systém narazil opět na nadsázku, pak tento nález ignoroval. Tvůrci analýzy se rovněž nepouštěli do zkoumání soukromých zpráv, hlídali jen otevřené diskuze. Také se nezaměřovali na komentáře, které se týkaly projevů rasové nesnášenlivosti, kterých je podle autorů na sociálních sítí veliké množství. 

Výsledek? Data ukazují, že výhrůžné projevy jsou adresovány celému politickému spektru. Jako příklad uvedeme dva z nich, jak byly napsány: "Ty jsi zkrátka rudej kokot a patříš na šibenici."; "Havla měli otravit a bylo by lip…"

Jak výsledky práce naznačují, nejvíce výhrůžek směřuje na politiky, ať už české nebo zahraniční. Nejvíce varování obdržel bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl častován nadávkami 716x. Na záda mu v pomyslném žebříčku dýchá německá kancléřka Angela Merkelová, které Češi vyhrožovali 306x. Na prvních pěti místech v žebříčku nejpoužívanějších výhrůžek se objevily tato slova: na prvním místě "chcípni" (11 984 počet výskytů), dále "na šibenici" (2634 výskytů), "já tě zabiju" (2564 výskytů), "pověsit za" (2082 výskytů) a "ať chcípnou" (1684 výskytů).

Loading...

6 komentářů (Poslední 09.01. 16:09) Napište svůj názor

reklama