Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Technikům se prý povedlo obnovit spojení s první angolskou družicí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Moskva - Ztracené spojení s první angolskou družicí Angosat-1, vynesenou do vesmíru v úterý, se podařilo obnovit. Informovala o tom dnes agentura TASS.

Nosná raketa Zenit se satelitem Angosat-1 vzlétla z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer. Krátce po navedení na stanovenou oběžnou dráhu a navázání kontaktu s řídícím střediskem na Zemi se ale spojení přerušilo. Výpadek zřejmě nastal během roztahování panelů solárních baterií.

Výrobce satelitu, raketová korporace RKK Eněrgija problém s komunikací ve středu večer potvrdil. Zároveň nicméně poukázal na to, že nejde o nic výjimečného, a vyjádřil přesvědčení, že se odborníkům podaří kontakt obnovit.

"Specialistům se podařilo obnovit spojení s družicí Angosat. Z aparátu byly přijaty telemetrické údaje," sdělil dnes citovaný zdroj agentury TASS.

Témata:  vesmir Rusko Angola

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí téměř letní teploty

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.