Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Energetická krize zažehnána? Vědci umí vytvořit unikátní palivo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Osaka - Vědci dokážou ze slunečního světla a mořské vody (H2O) vytvořit peroxid vodíku (H2O2), který se dá použít v palivových článcích. Jedná se o první fotokatalický způsob výroby H2O2 s dostatečnou účinností, aby se mohl začít používat.

Největší výhodou H2O2 oproti klasickému vodíku H2 je, že se dá mnohem lépe uskladnit při vysokých hustotách. Plyn H2 musí být buď vysoce stlačený, nebo se musí hodně ochladit. H2O2 může být naopak skladován ve vysokých hustotách mnohem snadněji a bezpečněji.

Doteď byl problém v tom, že neexistoval efektivní způsob, jak vyrobit tekutý H2O2, existovaly sice způsoby, ale na ty bylo potřeba tolik energie, že se to ve výsledku vůbec nevyplatilo. Vědci z Japonska ale dokázali vyvinout speciální fotoelektrochemickou buňku, což je v podstatě solární buňka, která produkuje H2O2.

Jakmile sluneční světlo osvětlí fotokatalyzátor, absorbují se fotony, které se využijí k zahájení chemické reakce takovým způsobem, že v konečném důsledku vznikne H2O2, informuje server phys.org.

Vědci očekávají, že účinnost dokáží v budoucnu ještě zlepšit pomocí nových materiálů v buňce a také plánují nové způsoby, jak snížit náklady na výrobu.

Témata:  voda

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 17:06

Dva mrtví a několik zraněných po ukázce vojenské techniky na jihu Čech

Tragédií skončila sobotní přehlídka historické vojenské techniky na jihu Čech. Při převrácení vozidla zemřeli dva lidé, další osoby utrpěly zranění. Případem se zabývá policie, na místě zasahovaly i další záchranné složky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.