Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika přišla o kontroverzní tajný satelit

Raketa společnosti SpaceX při startu.
Raketa společnosti SpaceX při startu.
Foto: NASA

Washington - Kontroverzní špionážní satelit, s nímž raketa Falcon v noci na pondělí odstartovala z amerického Mysu Canaveral, nedosáhl stanovené oběžné dráhy. Někde se ztratil, a nikdo zatím netuší kde je.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX měla na oběžnou dráhu vynést aparát s krycím jménem Zuma, který měl shromažďovat informace špionážního charakteru. Po pěti minutách letu SpaceX přestala o misi kvůli utajení zveřejňovat další informace. Družici vyrobila americká zbrojovka Northrop Grumman.

Satelit se podle agentury Reuters neoddělil od druhého stupně rakety a je poškozen nebo spadl do moře. Američtí experti aparát "odepsali".

Společnost SpaceX pouze sdělila, že náklad jménem vlády USA poskytla americká zbrojovka Northrop Grumman. Známo ale není, jaká americká agentura bude družici Zuma provozovat a zda je mise satelitu civilní či vojenská.

Z nosiče Falcon 9 se během letu řádně odpojil první stupeň, který následně řízeně přistál. SpaceX první letové stupně využívá k dalším startům, aby lety do kosmu zlevnila.

Tento měsíc SpaceX chystá premiérový start svého nejsilnějšího nosiče Falcon Heavy, který je fakticky složen ze tří raket Falcon 9. Falcon Heavy, který má 27 motorů, je podle zveřejněných parametrů po slavném Saturnu V nejsilnější raketou v historii kosmických letů.

Témata:  raketa SpaceX

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.