Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika přišla o kontroverzní tajný satelit

Raketa společnosti SpaceX při startu.
Raketa společnosti SpaceX při startu.
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Washington - Kontroverzní špionážní satelit, s nímž raketa Falcon v noci na pondělí odstartovala z amerického Mysu Canaveral, nedosáhl stanovené oběžné dráhy. Někde se ztratil, a nikdo zatím netuší kde je.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX měla na oběžnou dráhu vynést aparát s krycím jménem Zuma, který měl shromažďovat informace špionážního charakteru. Po pěti minutách letu SpaceX přestala o misi kvůli utajení zveřejňovat další informace. Družici vyrobila americká zbrojovka Northrop Grumman.

Satelit se podle agentury Reuters neoddělil od druhého stupně rakety a je poškozen nebo spadl do moře. Američtí experti aparát "odepsali".

Společnost SpaceX pouze sdělila, že náklad jménem vlády USA poskytla americká zbrojovka Northrop Grumman. Známo ale není, jaká americká agentura bude družici Zuma provozovat a zda je mise satelitu civilní či vojenská.

Z nosiče Falcon 9 se během letu řádně odpojil první stupeň, který následně řízeně přistál. SpaceX první letové stupně využívá k dalším startům, aby lety do kosmu zlevnila.

Tento měsíc SpaceX chystá premiérový start svého nejsilnějšího nosiče Falcon Heavy, který je fakticky složen ze tří raket Falcon 9. Falcon Heavy, který má 27 motorů, je podle zveřejněných parametrů po slavném Saturnu V nejsilnější raketou v historii kosmických letů.

Témata:  raketa SpaceX

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.