Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika přišla o kontroverzní tajný satelit

Raketa společnosti SpaceX při startu.
Raketa společnosti SpaceX při startu.
Foto: NASA

Washington - Kontroverzní špionážní satelit, s nímž raketa Falcon v noci na pondělí odstartovala z amerického Mysu Canaveral, nedosáhl stanovené oběžné dráhy. Někde se ztratil, a nikdo zatím netuší kde je.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX měla na oběžnou dráhu vynést aparát s krycím jménem Zuma, který měl shromažďovat informace špionážního charakteru. Po pěti minutách letu SpaceX přestala o misi kvůli utajení zveřejňovat další informace. Družici vyrobila americká zbrojovka Northrop Grumman.

Satelit se podle agentury Reuters neoddělil od druhého stupně rakety a je poškozen nebo spadl do moře. Američtí experti aparát "odepsali".

Společnost SpaceX pouze sdělila, že náklad jménem vlády USA poskytla americká zbrojovka Northrop Grumman. Známo ale není, jaká americká agentura bude družici Zuma provozovat a zda je mise satelitu civilní či vojenská.

Z nosiče Falcon 9 se během letu řádně odpojil první stupeň, který následně řízeně přistál. SpaceX první letové stupně využívá k dalším startům, aby lety do kosmu zlevnila.

Tento měsíc SpaceX chystá premiérový start svého nejsilnějšího nosiče Falcon Heavy, který je fakticky složen ze tří raket Falcon 9. Falcon Heavy, který má 27 motorů, je podle zveřejněných parametrů po slavném Saturnu V nejsilnější raketou v historii kosmických letů.

Témata:  raketa SpaceX

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.