Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Číně se objevil 5000 let starý pivovar. Z čeho se pivo skládalo v minulosti?

Chmel se začal do piva používat mnohem později
Chmel se začal do piva používat mnohem později
Foto: Pixabay

Palo Alto - Všichni milovníci piva by měli zbystřit, na severu Číny archeologové objevili starověké varny piva. Jak se takové pivo vařilo před pěti tisíci lety?

Již v roce 2004 vyhloubili archeologové na severu Číny dvě místa, které vypadala hodně podobně jako kuchyně, ale bylo v nich mnoho nádob. Vybudovány byly v letech 3400 a 2900 před Kristem podle kultury Yangshao. Našly se zbytky sporáku a nejrůznějších hrnců a amfor.

Po více jak deseti letech už se ví, k čemu tyto varny sloužily. Jiajing Wang ze Stanfordské univerzity objevil, že na keramických střepech se nachází zbytky škrobu, chemických a rostlinných minerálních látek z několika fermentovaných obilnin.

Starověké pivo obsahovalo čirok, proso, ječmen a hlízy, což ve výsledku pivu dodalo sladkou chuť, jak informuje server sciencenews.org. Toto zjištění posouvá použití piva o zhruba tisíc let více do minulosti, než se původně myslelo. Vědci dodali, že pivovarnictví mělo hlavní vliv, proč se v Číně začal pěstovat ječmen.

Témata:  pivovary archeologie Čína

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 19:02

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy