Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte často migrény? Vědci mají dobré zprávy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Boston – Zná to většina lidí, která někdy prodělala záchvat migrény – krom bolesti hlavy se dostavují další symptomy, mezi které patří často i přecitlivělost na světlo. Jak ale informuje server Eurekalert, vědci zjistili, jak tento konkrétní symptom zmírnit.

Nová studie vědců z bostonské Harvard Medical School zkoumala efekt světla různých vlnových délek na lidi, kteří trpí fotofobií, neboli světloplachostí – tedy nesnášenlivostí světla, při migrénových záchvatech.

Právě přecitlivělost na světlo totiž postihuje až 80 % lidí, kteří trpí migrénou, a patří tak mezi hlavní příčiny, proč se lidé při migrénovém záchvatu musí izolovat v temné místnosti a nejsou tak schopni pokračovat v práci či jiných každodenních aktivitách.

Vědci pod vedením profesora Rami Bursteina ale zjistili, že malá skupina zeleného světla migrénu zhoršuje daleko méně, než jiné typy světla; co víc, při nízkých intenzitách dokonce může zmírnit i bolení hlavy.

Tento výsledek vědci vysvětlují tím, že podle dalšího výzkumu zelené světlo na sítnici lidského oka a v mozkové kůře vyvolává nejmenší elektrickou aktivitu.

Burnstein doufá, že by do budoucna bylo možné vytvořit speciální žárovky, které by vysílaly právě takovéto zelené světlo. Pracuje také na způsobu, jak vytvořit speciální brýle, které by blokovaly všechno světlo krom čistě zeleného. Zároveň ale varuje, že takováto technologie by zatím byla extrémně nákladná.

Témata:  zdraví migréna vědci lidé

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.