Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po čtyřech letech se vyřešila záhada obřích mraků na Marsu

Mars, ilustrační foto Fotogalerie +2
Mars, ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Paříž - Záhadné velké mraky v atmosféře Marsu, které šly několikrát vidět mají konečně po více než čtyřech letech vysvětlení. Za vše pravděpodobně může kosmické počasí.

Neobvyklé mraky na Marsu hlásili nejprve amatérští astronomové už v roce 2012. Mraky byly ve výšce 200 až 250 kilometrů, což je úplně něco jiného, než se doposud na rudé planetě pozorovalo.

U toho byl ale problém, že pokud by to byly oblaka, tak by v takové výšce nemohly být vidět, protože Mars má řídkou atmosféru. Bohužel družice, která obíhá Mars nebyla v roce 2012 ve správné poloze, aby se na oblaka mohli vědci podívat z blízka.

Vědci ale našli důkaz, že ve stejné době, kdy se oblaka ukázala, tak ze slunce dopadlo na planetu velké množství žhavých plynů z fotosféry Slunce. Díky tomu došlo k úniku plazmy z atmosféry, informovala Evropská vesmírná agentura.

"Bohužel ale nejsme schopni vidět žádné náznaky v ionosféře, takže přesně nemůžeme říci, že to způsobilo obrovský mrak nad Marsem, časově by to ale sedělo," řekl David Andrews, vedoucí výzkumník.

Témata:  Mars 1 ESA

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí o víkendu příjemně překvapí. Oteplí se

Víkend bude zpočátku studený, v neděli ale podle ČHMÚ.cz přijde oteplení a denní maxima vyrostou až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.