Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Archeologové našli hrobku filozofa Aristotela

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Skopje - Jeden z největších myslitelů světa, řecký filozof Aristoteles pomohl formovat vědu po stovky let. Doposud se ale nevědělo, kde Aristoteles, který v roce 322 před Kristem zemřel, leží. Nyní archeologové tvrdí, že znají místo jeho posledního odpočinku.

Archeologové věří, že objevili hrob Aristotela přímo ve starověkém městě Stagira, kde se student Platóna a učitel Alexandra Velikého narodil. Objev byl učiněn po téměř dvacetiletém výzkumu vykopávek v tomto městě.

"Nemáme žádný pevný důkaz, ale silné náznaky nás vedou téměř k jistotě," řekl Kostas Sismanidis, jeden z archeologů. Ať už se jedná o umístění hrobky, nebo až do doby, kdy byla postavena, tak vše nasvědčuje, že se jedná o ten pravý hrob.

Původně se myslelo, že Aristoteles leží v městě Chalkis, kde měl zemřít. Archeologové ale naznačují, že jej mohli převést do svého rodiště. Celá hrobka vypadá, že byla postavena velmi rychle, ale později se vylepšila kvalitními a drahými materiály.

Kromě samotného hrobu, je tam také oltář, který pravděpodobně sloužil k tomu, aby se tam lidé mohli modlit za Aristotela. Také se tam našlo mnoho keramiky z královských dílen a padesát mincí z doby Alexandra Velikého, jak píše server dailymail.co.uk.

Témata:  archeologie historie archeologové

Související

Aktuálně se děje

23. června 2026 8:40

V nejtěžších chvílích ukazovala neuvěřitelnou sílu. Zemřela Bára Tlučhořová

Smutná zpráva dnes přišla z jednoho z oblíbených českých rádií. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, někdejší moderátorka Radia Kiss, která v posledních několika letech sváděla nerovný boj s vážnými zdravotními problémy. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy