Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaká nás čeká budoucnost? Umělá inteligence odpálí nukleární zbraně, bojí se vědci

Výbuch atomové bomby
Výbuch atomové bomby
Foto: Pixabay

Podle analýzy prestižní agentury RAND hrozí s nástupem umělé inteligence zvýšené riziko atomové války. Umělá inteligence může zvrátit rovnováhu panující mezi nukleárními mocnostmi a malé mocnosti mohou získat zkreslené představy o své síle.

Nové, rychlejší, na více datech založené analýzy zpracované umělou inteligencí mohou státy přesvědčit, že jejich nukleární arzenál zastarává, je malý a k ničemu, což může vést k novým zbrojním závodům, varuje na základě výsledků analýzy server defenseone. Vedle toho by velitelé, kteří by v budoucnu využívali analýz a doporučení zpracovaných umělou inteligencí, která postrádá city a zkušenosti, mohli zahájit nukleární útok.

Po sérii válečných her a workshopů uspořádaných organizací RAND v loňském červnu přichází s tímto varováním. Při scénáři, kdy za silnou zemí A bude země B zaostávat, byť i v drobnostech, umělá inteligence doporučí zvýšit vlastní kapacity nebo dokonce zahájit preventivní úder na zemi A. Vzhledem k dostupnosti informací z otevřených zdrojů, pak vybere nejzranitelnější místa.

 Již dnes, varuje náčelník generálního štábu armády USA Paul Selva, má Rusko, Čína a KLDR pohyblivá zařízení na odpalování mezikontinentálních střel. Pokud by umělá inteligence vyhodnotila dobu jako vhodnou k útoku, minimálně u KLDR lze předpokládat, že by takový úder provedla. Spojené státy by poté měly 15 minut na spuštění obraných a odvetných opatření.

Pokud by americká umělá inteligence dokázala odhadnout pozice pohyblivých nosičů střel, KLDR by odpověděla výrobou dalších střel. Nebo by se jako Rusko mohla uchýlit k výrobě netradičních bojových prostředků, jako je nukleární torpédo Status 6. Nová ruská zbraň může zasáhnout nukleární zbraní města na pobřeží, přičemž je její úder stejně drtivý, jako mezikontinentální střelou.

Dnes je zatím podle RANDu nesmírně složité zjistit postavení protivníkových nosičů atomových zbraní. S nástupem nových technologií jako jsou rychle pracující umělé inteligence, satelitů s novou generací senzorů nebo nové generaci neviditelných dronů, které budou moci bez zpozorování pracovat nad územím protivníka, se toto může změnit. Leckterý stát by to poté mohlo napadnout provést preventivní úder. Pokud by se do analýz přístrojů vedle reálných dat ještě dostaly fake news a dezinformace protivníka, a umělá inteligence by je vyhodnotila jako reálné, je nebezpečí nukleární války. Proto je důležité více než kdy předtím jednat a udržovat světovou nukleární rovnováhu, uzavírá defenseone.    

Témata:  atomová bomba USA Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.