Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Mars poletí průzkumný vrtulník

Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Foto: NASA

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje vyslat v roce 2020 na Mars kromě robotického vozítka poprvé také vrtulník.

Helikoptéra byla speciálně vyvinuta tak, aby byla schopna letu v atmosféře rudé planety, která je stokrát řidší než atmosféra Země. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Žádný létající stroj těžší než vzduch ještě nebyl na jiné planetě zatím testován. Tým NASA čtyři roky pracoval na tom, aby zmenšil funkční helikoptéru "na velikost softbalového míčku" a snížil její váhu na 1,8 kilogramu.

Dvojice protiběžných rotorů autonomní helikoptéry se bude pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, což je podle NASA asi desetkrát rychleji než u standardních vrtulníků využívaných na Zemi.

"Aby dokázal létat v takto řídké atmosféře, museli jsme stroj vyrobit co možná nejlehčí, a přitom co možná nejvýkonnější," uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír.

Vrtulník je rovněž opatřen solárními články k nabíjení lithium-iontových baterií a zahřívacím mechanismem, který udrží stroj v ideální teplotě během mrazivých marsovských nocí.

"NASA se může pochlubit řadou historických primátů. Představa, že nebe nad jinou planetou brázdí vrtulník, je nesmírně vzrušující," prohlásil představitel NASA Jim Bridenstine. "Marsovský vrtulník skrývá mnoho příslibů pro budoucí vědu a průzkum Marsu," dodal.

Mise NASA by měla odstartovat na Mars v červenci 2020. Vrtulník bude řízen ze Země. Během 30denního testovacího období by měl uskutečnit až pět delších letů do vzdálenosti až několik set metrů. Ve vzduchu by se měl během jednoho letu udržet až 90 vteřin.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Mars 1 technologie Roboti

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.