Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OBRAZEM: Švýcarsko má nejdelší železniční tunel. Měří přes 57 kilometrů

57 kilometrů, 12 miliard franků, několik lidských životů. Švýcaři otvírají nový div světa Fotogalerie +22
57 kilometrů, 12 miliard franků, několik lidských životů. Švýcaři otvírají nový div světa
Foto: gottardo2016.ch

Bern - Ve Švýcarsku se dnes slavnostně otevírá Gotthardský tunel. Jde o monstrózní stavbu, která je současně nejdelším železničním tunelem na světě. A není divu - tubus pod Alpami je dlouhý 57 kilometrů

Pro Švýcary je otevření Gotthardského tunelu velkou událostí - Švýcaři totiž železnici milují a navíc si stavbu dopravní chlouby už před lety odsouhlasili v referendu.

Vybudování sedmapadesátikilometrového tunelu trvalo dlouhých 17 let. I přesto se otevírá přesně podle plánu a s nepřekročeným rozpočtem - narozdíl od pražského tunelového komplexu Blanka, který se zpozdil a prodražil.

Gotthardský tunel je navržený a postavený tak, aby vydržel minimálně sto let. Vlaky jím projedou za 17 minut a podle plánu každý den pojme 260 nákladních vlaků a 65 souprav s cestujícími.

Nový tunel nejen zkrátí cestu Alpami, ale uleví i vlakům samotným. Doteď totiž lokomotivy musely při průjezdu dříve zbudovanými tunely šplhat vysoko do Alp a vlaky tak tahaly dvě i tři mašiny. Teď bude stačit jediná.

Stavitelé se při kutání obřího tunelu museli dostat přes 73 různých druhů hornin, jejichž tvrdost kolísala od žuly po sypký prášek. Při stavbě zahynulo devět horníků. Slavnostní vlak, který ve středu tunel symbolicky otevře, neveze jen politiky nebo boháče, právě naopak. Na palubě bude 500 výherců loterie o vstupenky, do které se přihlásilo 130 tisíc Švýcarů.

Témata:  Gotthardský tunel Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.