Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OBRAZEM: Švýcarsko má nejdelší železniční tunel. Měří přes 57 kilometrů

57 kilometrů, 12 miliard franků, několik lidských životů. Švýcaři otvírají nový div světa Fotogalerie +22
57 kilometrů, 12 miliard franků, několik lidských životů. Švýcaři otvírají nový div světa
Foto: gottardo2016.ch

Bern - Ve Švýcarsku se dnes slavnostně otevírá Gotthardský tunel. Jde o monstrózní stavbu, která je současně nejdelším železničním tunelem na světě. A není divu - tubus pod Alpami je dlouhý 57 kilometrů

Pro Švýcary je otevření Gotthardského tunelu velkou událostí - Švýcaři totiž železnici milují a navíc si stavbu dopravní chlouby už před lety odsouhlasili v referendu.

Vybudování sedmapadesátikilometrového tunelu trvalo dlouhých 17 let. I přesto se otevírá přesně podle plánu a s nepřekročeným rozpočtem - narozdíl od pražského tunelového komplexu Blanka, který se zpozdil a prodražil.

Gotthardský tunel je navržený a postavený tak, aby vydržel minimálně sto let. Vlaky jím projedou za 17 minut a podle plánu každý den pojme 260 nákladních vlaků a 65 souprav s cestujícími.

Nový tunel nejen zkrátí cestu Alpami, ale uleví i vlakům samotným. Doteď totiž lokomotivy musely při průjezdu dříve zbudovanými tunely šplhat vysoko do Alp a vlaky tak tahaly dvě i tři mašiny. Teď bude stačit jediná.

Stavitelé se při kutání obřího tunelu museli dostat přes 73 různých druhů hornin, jejichž tvrdost kolísala od žuly po sypký prášek. Při stavbě zahynulo devět horníků. Slavnostní vlak, který ve středu tunel symbolicky otevře, neveze jen politiky nebo boháče, právě naopak. Na palubě bude 500 výherců loterie o vstupenky, do které se přihlásilo 130 tisíc Švýcarů.

Témata:  Gotthardský tunel Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.