Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci dokážou zpomalit světlo ve vakuu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.spectrum.mit.edu

Manila – Ačkoliv se na mnoha věcech fyzici neshodnou, rychlost světla ve vakuu patří ke klíčovým konstantám a značně ovlivňuje další zkoumání a výpočty. Ačkoliv by to mělo znamenat, že se světlo z bodu A do bodu B ve vakuu dostane vždy za stejný čas, vědci nyní přišli se způsobem, jak toto přece jen pozměnit. Více informací uvedl server Science Alert.

Vědci objevili způsob, jak světlo při cestě mezi dvěma body ve vakuu zpomalit, aniž by se jej nějak dotýkali. Jak server podotýká, díky tomu by mělo být možné, aby se světelný paprsek z bodu A do bodu B dostal za delší čas, což by mohlo najít uplatnění v technologii optických počítačů nebo telekomunikačních systémů.

Ačkoliv by se z popisu výsledků experimentu mohlo soudit, že se vědcům podařilo snížit rychlost světla, ta ve skutečnosti stále zůstává konstantou. Změnila se pouze jeho dráha – vědci totiž docílili toho, aby se světlo při pohybu kroutilo.

Server podotýká, že ačkoliv je možné světlo zpomalit například při pohybu v jiném prostředí, jako je třeba voda, to neumožňuje zároveň spolehlivě přenášet informace, jak se tomu již nyní běžně děje v optických kabelech.

Vědci z Národního institutu fyziky Filipínské univerzity využili speciálních Laguerre-Gaussových paprsků světla, které mají kruhový moment hybnosti, což zjednodušeně řečeno znamená, že se světlo při pohybu kroutí do tvaru vývrtky.

Tým v rámci pokusu dokázal ovlivnit tento moment hybnosti a přesně určit, o kolik se následně světlo zpomalí. Server podotýká, že podobné pokusy naznačují, že konstantní rychlost světla ve vakuu je spíše maximální hranicí pro tuto rychlost.

Témata:  fyzika světlo vědci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.