Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fin Tuomo Suntola získal technologickou "Nobelovku"

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Helsinky - Nezávislá finská nadace Technology Academy Finland (TAF) dnes udělila své prestižní a velmi štědře dotované ocenění Millenium, označované někdy za technologickou Nobelovu cenu, domácímu vědci. Fyzik Tuomo Suntola ji dostal za svůj příspěvek k vývoji procesorů pro výkonné počítače a mobilní telefony.

Cenu dotovanou milionem eur (zhruba 25,7 milionu korun) dostal Fin za to, že díky jeho technologii jsou přístroje výpočetní techniky "navzdory stále rostoucímu výkonu stále menší a cenově příznivější", zdůvodnila volbu laureáta nadace, která své ocenění uděluje každé dva roky.

Suntola se podílel na vývoji takzvané depozice atomárních vrstev (ALD), která se používá při výrobě velmi tenkých fólií a potahů pro mikroprocesory a digitální paměti. Komponenty s těmito izolačními nebo vodivými vrstvami jsou používány prakticky ve všech moderních počítačích a chytrých telefonech, uvedla agentura DPA.

"Metoda ALD je parádním příkladem technologie, která je před uživatelem skrytá, ale přesto je rozhodující pro viditelný vývoj," vysvětlila předsedkyně poroty Päivi Törmäová. Metodu lze podle ní použít také při zvyšování výkonu solárních kolektorů, LED diod a lithiových baterií pro elektromobily.

Technologickou cenu Millenium dostávají vědci za inovativní technologie, které zlepšují kvalitu života a podporují udržitelný rozvoj. V minulosti ocenění dostali například finský programátor a otec operačního systému Linux Linus Torvalds, japonský vědec Šinja Jamanaka věnující se výzkumu kmenových buněk nebo japonský vynálezce úsporných LED diod Šuji Nakamura.

Témata:  technologie vědci

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.