Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborníci hodnotí rezervační systém: Není odladěný a řádně otestovaný

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Rezervační systém na očkování proti koronaviru, který stát dnes spustil, není podle IT odborníků řádně otestovaný a "odladěný". Využil se systém třetí strany, který není primárně pro tento účel. Je zdlouhavý a požaduje po občanech mnoho zbytečných údajů, které už navíc má. Vyplývá to z odpovědí expertů na dotazy ČTK.

"Rezervační systém pro očkování vykazuje všechny typické neduhy aplikací veřejné správy. Je složitý, zdlouhavý, požaduje po občanech mnoho zbytečných údajů, včetně takových, které stát již má v základních registrech. Stránka není uzpůsobená pro nevidomé, vyžaduje vlastnictví mobilního telefonu a obsahuje dlouhé a složité texty. Stát neumí vytvářet přehledné a snadno použitelné weby, což je škoda," řekl nezávislý odborník na technické řešení a použitelnost webových stránek Tomáš Randus.

Podle ředitele společnosti IDC-softwarehouse Karla Diviše je poznat, že systém byl vyvíjen a spuštěn ve velkém časovém presu. "Trpí tak typickými příznaky neodladěných a řádně neotestovaných aplikací. Aby se spuštění rezervačního systému vůbec stihlo, byl využit i software třetí strany, který nebyl primárně určen pro tento účel. Nedokázal proto zvládnout nadměrnou zátěž a u registrací vznikaly i další chyby," uvedl Diviš. Sama integrace tohoto softwaru do celého procesu ale podle něj smysl dává, protože jej hojně využívají zdravotnická zařízení, v nichž se nacházejí očkovací místa.

Na webu Lupa.cz uživatelé upozorňují na další nedodělky a problematická místa systému. Například, že autoři systému nevyužili princip registrací "dopředu", i když zatím nejsou dostupné očkovací dávky. Zájemce o vakcínu nemá podle nich také šanci zjistit, v jakém očkovacím centru jsou volná místa, a kam se tedy může zaregistrovat.

Problematické je také další ověření systémem CAPTCHA, kde člověk pomocí zaškrtávání obrázků dokládá, že není robotem. "Ověření CAPTCHA už by tam ani nemuselo být, protože se člověk ověřuje přes SMS a PIN, a pokud ano, tak jiný druh, aby se s tím starší lidé, kteří špatně vidí, vypořádali. Stejně tak tato CAPTCHA není vhodná pro handicapované," uzavřel Diviš.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 internet technologie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.