Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tutanchamonova hrobka vydala další objev. Král vlastnil vesmírnou dýku

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Tutanchamon je i přes svůj věk, jedna z nejznámějších historických postav starověku. Hlavně za to může perfektně zachovalá hrobka, tohoto chlapeckého krále, který záhadně zemřel v 19 letech.

Dlouhou dobu se také hovořilo, že hrobka je prokletá nějakým kouzlem, třeba i z jiného světa. George Herbert, první muž, který vstoupil do Tutanchamonovy hrobky zemřel o rok později. Nakonec se ale ukázalo, že Herbert zemřel na otravu krve po kousnutí komárem, ale s příběhem, že Tutanchamon má nějaké dočinění s jinými světy, je kousek pravdy.

Archeologové pomocí laseru dokázali zjistit, že minimálně jedna dýka z jeho hrobky pochází z vesmíru, přesněji z meteoritu. Je složena ze železa a niklu, kterého je tam o 7% více, než v normální čepeli ze Země.

King Tut had a space dagger https://t.co/fkK1h2I9D7

— The Garden Slug (@thegardenslug) 2. června 2016

 

Dýka ale není první a pravděpodobně ani poslední pozoruhodný artefakt, který Tutanchamonova hrobka ukrývá. Například náhrdelník, u kterého se původně myslelo, že je vyroben z chalcedonů, je ve skutečnosti z křemenného skla, které se nachází v libyjské poušti.

Objev dýky se datuje o 100 let, před dobu železnou a jelikož je tak dobře konstruována, vědci naráží na skutečnost, že staří Egypťané dokázali zpracovat železo dlouho dobu před zbytkem světa, jak píše server sciencealert.com.

Tutanchamonova hrobka může navíc ukrývat asi největší tajemství Egypta, a to hrob královny Nefertiti, původní testy laserem před několika měsíci hrobku nepotvrdily, ale vypadá to, že kolem je více tajných chodeb a na ty se historici právě zaměřují.

Témata:  Egypt hrobky historie

Související

Aktuálně se děje

11:49

Berenika Kohoutová a Irena Obermannová. Jak to mezi sebou mají?

Už 34 let si Berenika Kohoutová a Irena Obermannová vzájemně obohacují životy jako dcera s matkou. Někdy si ale nejspíš lezou i nervy. Jaká je pravda o vztahu spisovatelky a známé herečky a zpěvačky? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.