Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tutanchamonova hrobka vydala další objev. Král vlastnil vesmírnou dýku

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Tutanchamon je i přes svůj věk, jedna z nejznámějších historických postav starověku. Hlavně za to může perfektně zachovalá hrobka, tohoto chlapeckého krále, který záhadně zemřel v 19 letech.

Dlouhou dobu se také hovořilo, že hrobka je prokletá nějakým kouzlem, třeba i z jiného světa. George Herbert, první muž, který vstoupil do Tutanchamonovy hrobky zemřel o rok později. Nakonec se ale ukázalo, že Herbert zemřel na otravu krve po kousnutí komárem, ale s příběhem, že Tutanchamon má nějaké dočinění s jinými světy, je kousek pravdy.

Archeologové pomocí laseru dokázali zjistit, že minimálně jedna dýka z jeho hrobky pochází z vesmíru, přesněji z meteoritu. Je složena ze železa a niklu, kterého je tam o 7% více, než v normální čepeli ze Země.

King Tut had a space dagger https://t.co/fkK1h2I9D7

— The Garden Slug (@thegardenslug) 2. června 2016

 

Dýka ale není první a pravděpodobně ani poslední pozoruhodný artefakt, který Tutanchamonova hrobka ukrývá. Například náhrdelník, u kterého se původně myslelo, že je vyroben z chalcedonů, je ve skutečnosti z křemenného skla, které se nachází v libyjské poušti.

Objev dýky se datuje o 100 let, před dobu železnou a jelikož je tak dobře konstruována, vědci naráží na skutečnost, že staří Egypťané dokázali zpracovat železo dlouho dobu před zbytkem světa, jak píše server sciencealert.com.

Tutanchamonova hrobka může navíc ukrývat asi největší tajemství Egypta, a to hrob královny Nefertiti, původní testy laserem před několika měsíci hrobku nepotvrdily, ale vypadá to, že kolem je více tajných chodeb a na ty se historici právě zaměřují.

Témata:  Egypt hrobky historie

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.