Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Einstein chyboval? Vesmír se rozpíná mnohem rychleji, než se předpokládalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Oakland - Vesmír se rozpíná rychleji, než se předpokládalo. Jedná se o překvapivý objev, který otestoval část Einsteinovi teorie relativity. Společně to oznámila NASA a ESA v tiskové zprávě.

O celé čtyři procenta se vesmír rozpíná rychleji, než astrofyzici předpovídali. To opět vyvolává hypotézu o tom, co vyplňuje 95% zbylého vesmíru, ze kterého nejde žádné světlo a záření, jak píše agentura Reuters.

"Možná, že nás vesmír jen klame," říká Alex Filippenko z Kalifornské univerzity, který na studii pracoval. Rozpínání vesmíru totiž neodpovídalo předpovědi na základě měření záření, které zbylo z velkého třesku před 13,8 miliardami let.

Fyzici mají dvě vysvětlení, první je, že vesmír má neznámé subatomární částice, podobně jako neutrina, které cestují stejnou rychlostí, jako světlo. Druhý důvod, proč je rozpínání rychlejší je, že tzv. temná energie, což je anti-gravitační síla objevená v roce 1998, může "strkat" galaxie od sebe mnohem silněji.

Rychlejší rozpínaní vesmíru také vyvolává otázky, jestli je Einsteinova teorie relativity, která slouží jako nosný pilíř pro výpočet toho, jak hmota vzájemně působí, správně vymyšlena. Podle NASA není přesně definována a jsou v ní mezery.

Témata:  vesmir Albert Einstein

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.