Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Einstein chyboval? Vesmír se rozpíná mnohem rychleji, než se předpokládalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Oakland - Vesmír se rozpíná rychleji, než se předpokládalo. Jedná se o překvapivý objev, který otestoval část Einsteinovi teorie relativity. Společně to oznámila NASA a ESA v tiskové zprávě.

O celé čtyři procenta se vesmír rozpíná rychleji, než astrofyzici předpovídali. To opět vyvolává hypotézu o tom, co vyplňuje 95% zbylého vesmíru, ze kterého nejde žádné světlo a záření, jak píše agentura Reuters.

"Možná, že nás vesmír jen klame," říká Alex Filippenko z Kalifornské univerzity, který na studii pracoval. Rozpínání vesmíru totiž neodpovídalo předpovědi na základě měření záření, které zbylo z velkého třesku před 13,8 miliardami let.

Fyzici mají dvě vysvětlení, první je, že vesmír má neznámé subatomární částice, podobně jako neutrina, které cestují stejnou rychlostí, jako světlo. Druhý důvod, proč je rozpínání rychlejší je, že tzv. temná energie, což je anti-gravitační síla objevená v roce 1998, může "strkat" galaxie od sebe mnohem silněji.

Rychlejší rozpínaní vesmíru také vyvolává otázky, jestli je Einsteinova teorie relativity, která slouží jako nosný pilíř pro výpočet toho, jak hmota vzájemně působí, správně vymyšlena. Podle NASA není přesně definována a jsou v ní mezery.

Témata:  vesmir Albert Einstein

Související

Aktuálně se děje

10. října 2024 11:24

Fiala je jeden z nejlépe placených premiérů EU: Je potřeba další zvyšování platů politiků?

Český premiér Petr Fiala je letos společně se svými protějšky Viktorem Orbánem a Robertem Ficem vůbec nejlépe placeným předsedou vlády kterékoli ze zemí EU. Vyplývá to z údajů (viz graf níže) maďarské neziskové organizace Átlátszo.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Ocenění se uděluje ve Stockholmu.

Nobelovu cenu dosud nezískalo 5 vědeckých objevů, které změnily svět

Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu budou vyhlášeny 7. října, za fyziku 8. října a za chemii 9. října ve Švédsku. I když je těžké odhadnout, kdo z laureátů získá toto prestižní ocenění letos, vědecký svět nabízí řadu objevů, které si Nobelovu cenu zaslouží. Očekává se, že se v médiích a veřejnosti rozproudí debata o možných kandidátech a jejich přínosech.