Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Einstein chyboval? Vesmír se rozpíná mnohem rychleji, než se předpokládalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Oakland - Vesmír se rozpíná rychleji, než se předpokládalo. Jedná se o překvapivý objev, který otestoval část Einsteinovi teorie relativity. Společně to oznámila NASA a ESA v tiskové zprávě.

O celé čtyři procenta se vesmír rozpíná rychleji, než astrofyzici předpovídali. To opět vyvolává hypotézu o tom, co vyplňuje 95% zbylého vesmíru, ze kterého nejde žádné světlo a záření, jak píše agentura Reuters.

"Možná, že nás vesmír jen klame," říká Alex Filippenko z Kalifornské univerzity, který na studii pracoval. Rozpínání vesmíru totiž neodpovídalo předpovědi na základě měření záření, které zbylo z velkého třesku před 13,8 miliardami let.

Fyzici mají dvě vysvětlení, první je, že vesmír má neznámé subatomární částice, podobně jako neutrina, které cestují stejnou rychlostí, jako světlo. Druhý důvod, proč je rozpínání rychlejší je, že tzv. temná energie, což je anti-gravitační síla objevená v roce 1998, může "strkat" galaxie od sebe mnohem silněji.

Rychlejší rozpínaní vesmíru také vyvolává otázky, jestli je Einsteinova teorie relativity, která slouží jako nosný pilíř pro výpočet toho, jak hmota vzájemně působí, správně vymyšlena. Podle NASA není přesně definována a jsou v ní mezery.

Témata:  vesmir Albert Einstein

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.