Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak da Vinci zabezpečil své poznámky? Šifra mistra Leonarda rozluštěna

Vitruviova figura
Vitruviova figura
Foto: Pixabay

V roce 2019 uplyne 500 let od smrti Leonarda da Vinciho, jednoho z nejznámějších umělců a vynálezců historie. V souvislosti s tímto výročím připravuje Britská knihovna v Londýně výstavu jeho deníků. Všechny jsou psané známým zrcadlovým způsobem, který byl pro da Vinciho typický.

Výstava s názvem „Leonardo da Vinci: Mysl v pohybu“ představí veřejnosti některé z autorových nejvýznamnějších deníků. Součástí expozice budou i tituly Codex Arundel, Codex Forster a Codex Leicester, ve kterých Leonardo zaznamenával své poznatky a nákresy.

Všechna tři díla jsou specifická písmem, které v nich umělec použil. Jsou totiž psána takzvaným zrcadlovým písmem, tedy zprava doleva. Podle webu news.com.au není úplně jasné, zda šlo o ochranný mechanismus, který měl informace skrýt před zraky nepovolaných osob, nebo je vysvětlení mnohem prostší. Totiž, že se tak da Vincimu, který byl levák, psalo jednoduše lépe.

Codex Leicester, který bude na výstavu zapůjčen, je dnes ve vlastnictví miliardáře a spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese. Ten ho zakoupil v roce 1994 za 31 milionů dolarů. Podle Britské knihovny je právě tento 72stránkový svazek jedním z nejdůležitějších umělcových dokumentů, ve kterém se nachází mnoho z jeho vědeckých poznatků.

„Byl to výjimečně dynamický myslitel, který byl schopný porozumět komplexnosti problémů a spojovat přitom různé disciplíny,“ řekla kurátorka výstavy Andrea Clarke.

Tento rok opět upoutal pozornost veřejnosti nález spojovaný s da Vincim. V Itálii byla objevena keramická destička, která je podle tamních expertů vůbec nejstarším dochovaným dílem umělce. Jedná se o jeho auto-portrét, na kterém je zachycen v podobě archanděla Gabriela. Někteří experti však pravost díla zpochybňují. Emeritní profesor historie Martin Kemp z Oxfordské univerzity je například k autenticitě předmětu značně skeptický.

O rok dříve zase vyvolala debatu aukce obrazu „Salvator Mundi“, který se prodal za rekordních 450 milionů dolarů. Je to jediný da Vinciho obraz, který vlastní soukromý sběratel a zároveň jeden z mála, které se dochovaly.

Témata:  Leonardo da Vinci Londýn EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.