Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výtah do vesmíru bude zatím jen sci-fi. Vědci narazili na velký problém

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Hongkong - Uhlíkové nanotrubice by mohly být ten správný materiál, který by umožnil stavbu vesmírného výtahu. Nová studie ale naznačuje, že mikroskopické vlákna nejsou tak odolné, jak se původně plánovalo. Jeden nevhodný atom a celý výtah by se mohl zřítit.

Uhlíkové nanotrubice (CNT) jsou drobné duté válce vyrobené z propletených uhlíkových molekul. To jím zajišťuje výjimečnou pevnost, pro představu, jedno vlákno by mohlo udržet celý automobil.

Teoreticky se počítalo s tím, že by CNT mohl být dostatečně silný, aby vydržel obrovský tlak vyvíjený vesmírným výtahem. Pevnost v tahu má CNT 100GPa (Gigapascal), vědci ale zjistili, že pokud se jeden atom pohne, pevnost v tahu se sníží až o 60GPa.

To znamená, že jeden ztracený atom oslabí celé CNT vlákno, což je kritický problém, kdyby se to stalo v kabelu, který vede výtah až do vesmíru. A vzhledem k tomu, jak primitivně se CNT vlákna nyní vyrábí, je téměř jisté, že se tam najde špatná trubice. Vysoce kvalitní CNT se nestačí vyrábět ve velkém množství.

K vybudování vesmírného výtahu jsou podle propočtů kabely s pevností v tahu alespoň 50GPa a uhlíkové nanotrubice to v momentálním stavu být nemůžou, jak informuje server Gizmodo. Vypadá to, že se vesmírného výtahu jen tak nedočkáme.

Témata:  vesmir

Související

Aktuálně se děje

10:12

Aktuální počasí: Nebezpečí ledovky ještě nepominulo, upozornili meteorologové

V Česku se stále může lokálně tvořit ledovka, varovali meteorologové v neděli dopoledne. Potíže mohou nastat v některých oblastech či na konkrétně zmíněných silnicích, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.