Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru "kamion" Dragon, veze zásoby na ISS

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Společnost SpaceX dnes z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), napsala agentura AP. Nynější let Falconu musel být z technických důvodů několikrát odložen, naposledy v pátek. Dragon by měl dorazit k ISS v pondělí.

Let tohoto Falconu 9 byl opakovaně odkládán, mimo jiné i kvůli potížím s rozvodem elektrické energie na ISS. Páteční odklad pak způsobil únik helia na druhém stupni raketového nosiče a problémy s přistávací plošinou v Altantiku. Všechny potíže se nyní podle agentury AP podařilo odstranit.

Loď Dragon není vybavena systémem automatického připojení ke stanici. Přistání vypadá tak, že robotická paže nejprve loď zachytí a poté ji astronauti připojí k ISS.

Main engine cutoff and stage separation confirmed. pic.twitter.com/GSpYkaRlSK

— SpaceX (@SpaceX) 4. května 2019

První stupeň rakety přistál několik minut po startu na plošině vzdálené zhruba 22 kilometrů od pobřeží. Původně se měla raketa vrátit na Cape Canaveral, ale SpaceX tam stále odstraňuje následky nezdařeného testu lodi pro přepravu posádek Crew Dragon, informovala agentura AP. Incident se stal 20. dubna a prázdná kapsle Dragonu při něm byla zničena.

K ISS nyní míří zásobovací loď Dragon a k posádce vesmírné stanice dopraví 2500 kilogramů zásob a dalšího materiálu. Jde o druhý vesmírný let tohoto Dragonu.

Témata:  raketa Falcon 9 Dragon Space-X ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.